VAN DE REDACTIE IN DIT NUMMER De hoofddoelstelling van Stichting Het Zeeuwse Landschap is, zoals dat in de statuten zo mooi staat omschreven, "de bevordering van het behoud van natuur- en landschapsschoon in de provincie Zeeland". Beheer van natuurgebieden valt natuurlijk onder die doelstelling, en de zorg voor de vele grote en kleine terreinen die het Landschap beheert, is vanzelfsprekend een hoofdtaak voor de organisatie. Maar ook het landschap van de provincie Zeeland buiten de natuurgebieden is een zaak die ons na aan het hart ligt. En van dat landschap moeten we constateren dat het er niet mooier op is geworden in de loop der jaren. De gestage toename van het aantal bedrijventerreinen en wegen, de tekortschietende regelgeving waardoor op tal van plaatsen toch overal woningen kunnen worden gebouwd in het buitengebied, het draagt allemaal bij aan geleidelijk kwaliteitsverlies van de open ruimte. Het is gemakkelijk dat te constateren, maar het is een stuk lastiger om daar iets aan te doen. Veel hangt daarbij af van wat wij als samenleving met elkaar willen voor de toekomst van Zeeland. Stichting Het Zeeuwse Landschap heeft daarom samen met de Zeeuwse Milieufederatie het initiatief genomen om een Landschapsvisie voor de provincie Zeeland te ontwikkelen. U leest er uitgebreid over in dit tijdschriftnummer. Wij kiezen voor Zeeland als een blauw-groene oase, voor een Zeeland waar de kwaliteiten van natuur en landschap -die nog verder ontwikkeld kunnen worden- de dragers zijn van een toekomstperspectief waarin passende economische bedrijvigheid èn een aantrekkelijke leefomgeving samengaan. Belangrijk daarbij is dat Zeeland van rijkswege wordt aangewezen als Nationaal Landschap. Een dergelijke aanwijzing biedt zowel ontwikkelingsmogelijkheden als bescherming van de landschappelijke kwaliteiten van de provincie. In dit tijdschriftnummer is ook het jaarverslag van de Stichting over het jaar 2000 ingevoegd. Het is voor de eerste keer dat het jaarverslag op deze manier aan alle donateurs wordt toegezonden. Wij hopen dat met het toezenden van het jaarverslag u weer een stukje beter geïnformeerd wordt over de werkzaamheden van Het Zeeuwse Landschap. Wij vinden dat belangrijk: het is tenslotte mede door de steun en betrokkenheid van onze donateurs (inmiddels meer dan 10.000!) uit alle delen van Zeeland, en zelfs daarbuiten, dat de Stichting haar werk kan blijven doen ten behoeve van natuur en landschap! Dr. M.A. Hemminga is directeur van Het Zeeuwse Landschap. Ik hou van mijn Zeeuwse landschap Margot Tempelman over het "Zeelandgevoel" De toekomst van het Zeeuwse landschap Marten Hemminga presenteert de kern van de Landschapsvisie: Hoe blijft Zeeland de 'kamer met uitzicht op zee'? Tien aanbevelingen voor een aantrekkelijk landschap De Landschapsvisie in tien heldere beleidsaanbevelingen. Vogels kijken in de Kapelse Moer 10 Met Frank Nijsse over de vogelboulevard, langs het plasje met de notenbomen en genieten in Siberië. De boorvliegen van Zeeland Over fantastisch gekleurde, kleine vliegjes waar grote entomologen zich mee bezighouden. Met zoekkaart! Tuur 16 Dit keer met Carolien speuren in vijver, sloot en plas. Koert heeft veel post ontvangen! Uit de kunst! Kijken naar het Zeeuwse landschap door de ogen van Adri Geelhoed. 18 Landschap U* 't IloX 20 Agenda Omslagfoto: Dijken: wezenlijk onderdeel van het landschappelijk netwerk, (dhr. Meulblok)

Zeeuws Landschap | 2001 | | pagina 2