DE TOEKOMST VAN HET ZEEUWSE LANDSCHAP DOOR MARTEN HEMMINGA H natuurlijk vanzelfsprekend dat Stichting Het Zeeuwse Landschap zich sterk betrokken voelt bij het behoud van de landschappelijke waarden van de provincie. De Stichting heeft daarom samen met de Zeeuwse Milieufederatie het initiatief genomen om een Landschapsvisie te ontwikkelen, die een bijdrage kan leveren aan het zeker stellen en versterken van de schoonheid van onze provincie. Voor de uitwerking van de visie is H+N+S-Landschapsarchitecten aangezocht. De provincie ondersteunde de uitwerking van de Landschapsvisie met een subsidie uit het project Vitaal Platteland. Op 29 maart was het dan zover: de Landschapsvisie Zeeland was klaar en kon worden aangeboden aan gedeputeerde Gert de Kok. In dit artikel en in het volgende wordt een aantal hoofdpunten uit de visie belicht. Vraag het aan iedere bezoeker van onze provincie: het open en rustige landschap van eilanden en grote wateren is een van de grote aantrek kelijkheden van de provincie Zeeland; dit onderscheidt de provincie van de omliggende geïndustrialiseerde en verstedelijkte gebieden. Maar het is niet vanzelfsprekend dat het zo blijft. Satellietfoto: Geleidelijk aan wordt, stukje voor Zeeland als beetje, afbreuk gedaan aan die donkere plek, landschappelijke waarden. Een voor met daaromheen beeld daarvan zijn de vele lokale de verstedelijkte bedrijventerreinen die her en der zijn zone van aangelegd, zonder aandacht voor een Rotterdam en landschappelijke inpassing. Maar Antwerpen, veranderingen kunnen ook sprongs- (Archis, gewijs gaan, als grote, veel ruimte 2000/11, p.25) vragende projecten worden gereali seerd (zoals grootschalige glastuin bouw en grote stadsuitbreidingen). Natuurlijk, niemand wil dat Zeeland echt 'op slot' gaat, dat niets meer mogelijk is. De vraag is dus: hoe kunnen wij de kwaliteiten van het landschap overeind houden (en zelfs verbeteren), zonder dat er sprake is van een soort van fossilisering van de provincie? Het probleem Op de satellietfoto van West-Europa bij nacht is goed te zien hoe het Zeeuwse en Zuid-Hollandse Delta gebied een uitzonderingspositie inneemt ten opzichte van zijn omgeving. Zeeland is een donkere inham in een lichte omgeving. Die omringende omgeving wordt gevormd door de Randstad, de industrie en steden van West-Brabant, en de Vlaamse steden en havengebieden. De nachtelijke duisternis boven het Deltagebied weerspiegelt het feit dat Zeeland nog grotendeels een agrarisch gebied is met een betrekkelijk lage bevolkingsdichtheid. Dat heeft vooral te maken met het feit dat het Delta gebied, in feite tot de voltooiing van de Deltawerken, heel lang uit geïsoleerde eilanden bestond. Dat isolement is nu voorbij, en Zeeland kan daardoor gemakkelijk dezelfde weg opgaan als zijn omgeving, die van verstedelijking en industrialisatie. Daarbij speelt nadrukkelijk mee dat er problemen zijn in de landbouw, die steeds meer boeren ertoe noodzaken om met hun bedrijf te stoppen. Met onze dure grond en relatief dure pro ducten is het moeilijk om te concur reren op de wereldmarkt. Maar als er veel boeren stoppen met hun bedrijf, dan ontstaat er letterlijk ruimte voor allerlei ontwikkelingen in het Zeeuwse buitengebied, die vanuit landschap pelijk oogpunt ongewenst zijn. Stellingname Stichting Het Zeeuwse Landschap en de Zeeuwse Milieufederatie staan op het standpunt dat Zeeland ook in de toekomst de blauw-groene oase moet blijven die het nog steeds is, de "kamer met uitzicht op zee", zoals het in de Landschapsvisie omschreven wordt. Die keuze wordt mede ingegeven door te kijken naar de omgeving van de provincie. Hebben we behoefte aan meer van hetzelfde, aan wat al zo uitgebreid aanwezig is rondom Zeeland, of zetten we juist in op het bijzondere van Zeeland, de rust, de natuur en de ruimte, dat niet alleen voor de eigen inwoners, maar ook voor die van de omliggende regio's, waardevol is. Stichting Het Zeeuwse Landschap en de Zeeuwse Milieufederatie kiezen voor het laatste. Versterking van de ruimtelijke kwaliteit Kies je voor Zeeland als blauw-groene oase, dan betekent dat wel dat

Zeeuws Landschap | 2001 | | pagina 4