Verbrede dijk, natte variant: aan beide zijden van de dijk stroken met plas- drasmilieus toegevoegd. De dijkzone kan nu functioneren ais ecologische verbindingszone tussen natte natuurgebieden. Aan de rand weer ruimte voor een fiets- of wandelpad, zodat ook recreatief medegebruik mogetijk is. (Landschapsvisie Zeeland) mauw——1 ervoor moet worden gezorgd dat die open ruimte vitaal is; mensen moeten er kunnen leven en werken. Het buitengebied moet zodanig van kwaliteit zijn dat die kwaliteit werk oplevert. Het buitengebied moet als het ware een stevige raamwerk vormen waar economische activiteiten aan opgehangen kunnen worden. Het moet bijvoorbeeld boeren in staat stellen om hun bedrijf voort te kunnen zetten door nevenactiviteiten te ont wikkelen die afgestemd zijn op de recreatieve waarde van het landschap. Versterking van de landschappelijke structuur is dus één van de twee hoofdaanbevelingen die in de Land schapsvisie worden gedaan. Hoe zien wij dat voor ons? In de eerste plaats door een natuurlijk landschappelijk netwerk te ontwikkelen dat de landschappelijke, ecologische en recreatieve waarden van het Zeeuwse buitengebied versterkt. Landschappelijk netwerk Het dijkenstelsel en de kreken en watergangen in de provincie zijn bij uitstek geschikt om bij zo'n netwerk in te zetten. Verbrede dijkzones, die ruimte bieden voor natuurlijke elementen zoals houtwallen, bos schages, riet- en kruidenzomen en waterpartijen, en in oude glorie herstelde kreken en geulen, maken het landschap nog aantrekkelijker om te zien. Op de illustratie is een voor beelduitwerking van een verbrede dijkzone te zien. Er zijn natuurlijk tal van variaties op te bedenken. Het landschappelijk netwerk versterkt Een nu nog veel voorkomend dijkprofiel. (Landschapsvisie Zeeland) Verbrede dijk, met aan de ene zijde een boombeplanting met daarin opgenomen een fiets-wandelpad en aan de andere zijde een plas-drasmilieu, waarin aan de rand ruimte is voor een wandel- of fietspad. (Landschapsvisie Zeeland)

Zeeuws Landschap | 2001 | | pagina 5