-e- verbrede dijk -E3 pad langs waterloop kavelpad SE3 raamwerk beplantingen -ES- duurzaam waterstelsel Een voor- ook de mogelijkheden voor allerlei beelduitwerking: planten en dieren om er te leven, zo zou het Want het netwerk brengt meer landschappelijk verscheidenheid in het landelijk netwerk in gebied, en dat betekent dat meer West-Zeeuws- planten en dieren de geschikte Vlaanderen eruit omstandigheden vinden om zich te kunnen zien. vestigen. Ook verbindt het netwerk (Landschapsvisie grotere natuurgebieden met elkaar. Zeeland) De 'versnippering' van de natuur - één van de belangrijkere oorzaken van de achteruitgang van de natuur in Nederland - wordt daarmee voor een deel opgeheven. Niet alleen landschap en natuur zullen profiteren van dit netwerk. Het wordt ook aantrekkelijker voor recreanten, wandelaars, fietsers, kanovaarders... Bij de aanleg wordt hiermee rekening gehouden: voetpaden, fiets- en zelfs kanoroutes kunnen opgenomen worden in het netwerk. En de boeren over wiens land een stukje van het netwerk ligt? Het is redelijk dat zij voor het beschikbaar stellen van grond en het onderhoud van de bosschages en dergelijke in het netwerk een jaarlijkse vergoeding ontvangen, bijvoorbeeld uit de toeristenbelasting. Het netwerk met zijn wandel- en fietspaden brengt ook recreanten langs de boerderijen. Daar kunnen de boeren met eigen initiatieven op inhaken, bijvoorbeeld met de verkoop van streekproducten. Kortom, het netwerk zorgt voor een versterking van natuur en landschap en levert daarnaast ook nog eens een infrastructuur op die de platte landseconomie kan versterken. Het landschappelijk netwerk zou stukje bij beetje ontwikkeld kunnen worden door, telkens wanneer de Provincie start met projecten voor de inrichting van bepaalde regio's, de aanleg van het netwerk in die regio mee te nemen in de plannen. Daarnaast is het ook denkbaar dat er lokale initiatieven vanuit de sectoren landbouw, recreatie en natuur worden ondernomen. Ontwikkelingen van buiten Naast de versterking van de ruimte lijke structuur van het buitengebied, zoals dat door de aanleg van het landschappelijk netwerk vorm kan krijgen, is er nog een tweede belang rijke lijn die gevolgd moet worden voor het overeind houden van de landschappelijke waarden van onze provincie: het actief begeleiden van bouwactiviteiten met de insteek dat het landschap er niet op achteruit mag gaan - omdat het landschap nu een maal hét kapitaal van de provincie is. De landschappelijke inbedding van bedrijventerreinen en nieuwbouw wijken is zo'n punt waar een extra inspanning voor geleverd moet worden om te voorkomen dat het landschap de grote verliezer is. Een ander voorbeeld is het realiseren van windmolenlocaties waar de Provincie door het Rijk aan gehouden is. De inpassing daarvan op een goede manier, op de landschappelijk meest verantwoorde locaties, is van groot belang. Maar het gaat in principe om alle bouwprojecten die in de provincie aan de orde komen. In de plannings fase moet de landschappelijke inpassing al heel nadrukkelijk mee- ontworpen worden. Het op deze wijze actief begeleiden van bouwprojecten is een voorwaarde voor het aantrek kelijk en waardevol houden van het landschap, ook in de toekomst. Dr. M.A. Hemminga is directeur van Het Zeeuwse Landschap Landschappelijk netwerk: uitgewerkt voorstel voor de hele provincie, (landschapsvisie Zeeland) V—«l A 13 i TWr 1 verbrede dijkzones pad langs waterloop kavelpad verbrede kustzone natuurontwikkeling met bijzondere aandacht voor cultuurhistorie landbouw met nevendoelstelling grootschalige akkerbouw bebouwd gebied oprijlaan naar de kust parkeren

Zeeuws Landschap | 2001 | | pagina 6