m voor windmolens dat concentratie geboden is. Gemeenten dienen samen te werken en met elkaar windmolen locaties aanleggen. Daarmee wordt voorkomen dat deze stoorzenders overal in het landschap te zien zijn. 8. Houd de horizon schoon De weidsheid van de provincie is een kwaliteit die heel kwetsbaar is. Maar al te gemakkelijk verstoren gebouwen, windmolens en hoogspanningsmasten het beeld. Het schoonhouden van de horizon is een belangrijk aspect in het bewaren van de kwaliteiten van het landschap. Zeeland is, als eiland provincie, ook een provincie van overkanten. Hoe het land eruitziet 'vanaf de overkant' is net zo belangrijk als de aanblik op de plek zelf. Om de horizon zo veel mogelijk schoon te houden, moet hoogbouw tot het stedelijk gebied beperkt blijven. Windmolens en andere hoge objecten moeten niet bij de buiten dijken geplaatst worden. Lelijk zijn ook de elektriciteitsmasten. Landschappelijk zou er veel gewonnen zijn als regionaal de elektriciteits masten vervangen werden door ondergronds stroomtransport. 9. Aandacht voor stads- en dorpsranden De landschappelijke aankleding van de overgang van het bebouwde gebied naar buitengebied verdient meer aandacht. De inmiddels inge burgerde term "witte schimmel" voor de nieuwbouwwijken die rond de meeste steden en dorpen zijn ont staan, geeft duidelijk weer hoe veel mensen tegen deze uitbreidingen aankijken. Vanuit het beginsel dat bij elke vorm van verstening tegelijk moet worden geïnvesteerd in de landschappelijke aankleding, is landschappelijke inpassing een eis bij uitbreiding van de stads- en dorpsranden. Overigens: om Zeeland open te houden verdient efficiënt gebruik van het bestaande bebouwde gebied natuurlijk de voorkeur boven verdere uitbreiding ervan. De laatste stelling in de Landschaps visie valt buiten de twee boven beschreven hoofdlijnen, en gaat over de landbouw. Deze sector zal als gevolg van economische ontwikke lingen (moeten) veranderen in de komende jaren. Het landschap in onze provincie is niet gebaat is bij het grootschalig verdwijnen van de landbouw. Wil de sector zijn belang rijke positie bij het instandhouden van de open ruimte kunnen continu eren, dan is het aan te bevelen dat 10. verbreding en ecolo- gisering van de landbouw wordt ondersteund. De verbreding van de landbouw met andere activiteiten, gekoppeld aan het landschappelijk netwerk, is in het voorgaande artikel al naar voren gebracht. Ecologisering van de land bouw betekent het herstel van kring lopen op regionale schaal, een forse vermindering van de afhankelijkheid van bestrijdingsmiddelen en dergelijke. Ecologisering van de landbouw is daarmee een belangrijke lijn waar langs omvorming naar een duurzame, verbrede landbouw met oog voor natuur en landschap kan plaatsvinden. Naast deze hoofdpunten besteedt de Landschapsvisie ook aandacht aan de details, want die kunnen heel positief uitwerken in het landschap. Wat dacht u van het effect van de aanplant van solitaire bomen in de polder? Of van extra aandacht voor de vormgeving van nieuwe boer derijen, inclusief het stimuleren van een mooie erfbeplanting? Zuinig omgaan met het landschap betekent dat bedrijventerreinen goed ingepast dienen te worden in het landschap. "Rood voor groen" zou een vast beginsel moeten zijn bij bouwprojecten. (Chiel Jacobusse) Het gaat er nu om de diverse ideeën te realiseren. Voor een deel betekent dat het overtuigen van gemeenten en de Provincie. Maar andere partijen die een belangrijke rol spelen in het buitengebied (boeren, de recreatie sector, terreinbeheerders etc.) kunnen ook in samenwerking concrete actiepunten, die verbonden zijn met de beleidsaanbevelingen, oppakken. Stichting Het Zeeuwse Landschap en de Zeeuwse Milieufederatie zullen dat zeker gaan proberen. Behoud en ontwikkeling van het waardevolle Zeeuwse landschap is die inspanning meer dan waard! Dr. M.A. Hemminga is directeur van Het Zeeuwse Landschap Houd de horizon schoon! Land schappelijk zou er veel gewonnen zijn als regionaal de elektriciteits masten vervangen werden door ondergronds stroomtransport. (Marten Hemminga)

Zeeuws Landschap | 2001 | | pagina 9