DE BOORVLIEGEN VAN ZEELAND DOOR BOB VAN AARTSEN EN CHIEL JACOBUSSE derland zijn ongeveer vijfduizend vliegensoorten bekend. Deze behoren tot ongeveer honderd families. Er zijn vliegenfamilies die voornamelijk bestaan uit grote vliegen, zoals de dazen en de roofvliegen. Ze kunnen zo'n drie centimeter groot zijn. Kanjers dus, die echt wel opvallen. Maar veruit de meeste families bestaan uit kleine vliegjes, er zijn er wel van 1 mm. Die vallen in de vrije natuur dus nauwelijks op. Eén van die families met kleinere soorten is die der boorvliegen (Tephritidae). De Hollandse naam ontlenen ze aan het feit dat de vrouwtjes een lange legboor hebben. Het zijn vliegjes die, ondanks dat ze klein zijn (gemiddeld 4 mm), toch opvallen. Ze hebben vrijwel allemaal prachtig getekende vleugeltjes, die bezet zijn met druppelvlekken of er lopen mooi getekende banden over de vleugels. Een enkele soort heeft echter glasheldere vleugels en dan is het moeilijk zo'n vliegje als boorvlieg te herkennen. Op de aquarellen van Adri Karman op de achterzijde van het tijdschrift kan men goed de schoon heid van de vleugelpatronen zien. Ook de ogen van de boorvliegen hebben, als ze levend zijn, een prachtige groene of purperen kleur met paarse weerschijn. Na hun dood verdwijnen deze fraaie glanskleuren direct. Waarnemingen De studie van de boorvliegen is een zeer interessant onderwerp. Grote entomologen als Loew, Rondani, Hendel en Hering hebben zich hier intensief mee beziggehouden en vele nieuwe soorten voor de wetenschap beschreven. Van de huidige generatie is Bernhard Merz uit Zwitserland de grote specialist. Het aantal boorvliegsoorten is wereld wijd ongeveer 4500, ze komen overal voor, het grootste aantal in de tropen. Alleen in het Antarctische gebied ontbreken ze. Europa kent zo'n 290 soorten, 78 komen er in Nederland voor. Zeeland slaat beslist geen slecht figuur wat betreft het aantal waargenomen boor vliegen. Het zijn er veertig. Deze vliegjes kan men het beste waarnemen op de voedselplant van de larve. Om ze te vangen, is ook het slepen met een net door de kruiden vegetatie een goed middel. Ze lopen veel met vibrerende vleugeltjes, wat zeker de aandacht trekt. Dit op en neer bewegen van de vleugels heeft te maken met de paring. Ze willen hiermee een partner lokken. Het paren geschiedt meestal op de voedselplant en met wat geluk kan men dit waarnemen. Levenswijzen De larven van de boorvliegen kunnen diverse levenswijzen hebben. Er is een duidelijke relatie tussen deze vliegjes en de plantengemeenschap. Een groot aantal soorten leeft als larve gezellig in aantal in bloemhoofdjes van diverse composieten, zoals streepzaad, Centaurea, distel, leeuwen tand, klis, kruiskruid, havikskruid en tandzaad. In alle genoemde planten ontwikkelen meerdere soorten boor vliegen. Indien men dus wat bloemhoofdjes verzamelt, moet het al vreemd zijn als er geen larfjes uitkruipen. Vaak is het al aan de bloemhoofdjes te zien dat ze geïnfecteerd zijn; ze zijn dan misvormd en galachtig opgezwollen. Uit kruiskruid kan men o.a. de zeer mooie en grote soort Merzomyia westermanni kweken. En in de bloem hoofdjes van zulte zitten vrijwel altijd larven van Campi- glossa plantaginis, buiten Nederland een zeer zeld zame soort, maar in Zeeland op vele plaatsen voorkomend, overigens alleen daar waar de voedselplant groeit. Ook zijn er larven die mineren in bladeren. Nog weer andere vormen stengelgailen en enkele leven in de stengels zelf. Verder zijn er nog al wat soorten waarvan de larven zich ontwikkelen in vruchten en een enkele ontwikkelt zich parasitair. Een grote diversiteit aan ontwikkelings- vormen dus. Van de soorten die mineren in bladeren en die behoren tot het geslacht Trypeta zijn T. arte- misiae en T. zoe goede voorbeelden. Ze mineren in bladeren van kruis kruid en duizendblad. Zeer opvallend zijn de mijnen in de bladeren van klein- en groot hoefblad. Hieruit kan men een vrij grote soort (6mm.) kweken, nl. Acidia cognata, een bruin vliegje met prachtige bruine banden op de vleugels. Boorvlieg (Rhagoletis indifferens)

Zeeuws Landschap | 2001 | | pagina 13