|Q LANDSCH/JLP jonge visdief. Vogeleilanden in de inlaag (archief Zeeuws VGravenhoek Landschap) In de inlaag 's-Gravenhoek op Noord- Beveland worden in opdracht van Het Zeeuwse Landschap deze zomer twee vogeleilandjes aangelegd. Deze inlaag is in 1980 opnieuw ontstaan in het kader van de Deltawerken (door een dijkval ini933 was de oorspron kelijke inlaag tot 1980 onder getijde regiem.) De inlaag, met een opper vlakte van circa 20 ha, bestaat grotendeels uit open water. Reeds in 1989 heeft Het Zeeuwse Landschap een vogeleilandje in de inlaag aan gelegd, in de vorm van een schelpen- bank. Van begin af aan functioneert dit eiland niet alleen optimaal als hoogwatervluchtplaats voor stelt lopers, maar ook als broedgebied voor specifieke kustvogels. Er broeden hier jaarlijks zo'n honderd tot honderdvijftig paar visdieven, ruim tweehonderd paar kokmeeuwen en de laatste jaren ook enkele paartjes van de geoorde fuut. Aangezien goede broedgebieden voor kustvogels (met als primaire randvoorwaarden: rust, geen aanwezigheid van ratten en zilvermeeuwen en de nabijheid van een geschikt visgebied), spaarzaam zijn in Nederland, worden er deze zomer nog twee eilandjes in de 's- Gravenhoek-inlaag aangelegd. Op de inlaagdijk zullen voorzieningen getroffen worden om het vogelspek takel zonder het te verstoren te kun nen volgen. De projectkosten, ruim drie ton, worden gefinancierd door de Provincie Zeeland, Het Nationaal Park Oosterschelde i.o., en de Nationale Postcode Loterij. G.j.C. Buth Studie naar de vernatting van de Yerseke Moer Afgelopen winter heeft Het Zeeuwse Landschap, in afstemming met het waterschap Zeeuwse Eilanden en de Provincie, door een technisch advies bureau een studie laten uitvoeren naar de mogelijkheden voor vernatting van het fraaie oudlandgebied de Yerseke Moer. Het Landschap bezit ongeveer tweehonderdvijftig hectare van dit reservaatsgebied. Alhoewel het een natuurreservaat is, is hier het peilbeheer van de sloten, dat onder de verantwoording van het waterschap valt, nog in sterke mate afgestemd op een landbouwkundig gebruik van de grond. Dit vanwege particuliere agrarische gronden binnen en net buiten het reservaat. Uit natuuroogpunt is zo'n landbouw- peilbeheer ongunstig en er is sprake van verdroging. Het veenpakket, een specifiek kenmerk van de Moer, mineraliseert en verdwijnt, distelont wikkeling wordt bevorderd en bijzondere vegetaties en weidevogel soorten kunnen niet optimaal tot ontwikkeling komen. De studie-opdracht hield in om zoda nige maatregelen uit te werken dat aan de ene kant grotere oppervlak ten van het reservaat langer in het voorjaar drassig tot vochtig blijven, Yerseke Moer. (Jan Karkdijk) maar aan de andere kant peilopzetting niet zal leiden tot overlast voor agra rische gronden en tot afname van de oppervlakte met een brakke vegetatie. Dit laatste betreft een bijzondere natuurwaarde van de Moer: door zoute kwel komen er hier zeldzame, brakke graslandvegetatietypen voor. Een hoger grondwaterpeil, dus het langer vasthouden van regenwater, zou de vanuit de ondergrond komende kweldruk kunnen onder drukken. De conclusie van de studie is dat aan de randvoorwaarden kan worden vol daan door een hoger grondwaterpeil te combineren met de plaatsing, of aanpassing van stuwtjes en enkele slootomleidingen. Plaatselijk opper vlakkig begreppelen zal voorkomen dat brakke perceelskwel onderdrukt wordt. Bovendien zal een hoger slootpeil tot gevolg hebben dat de kweldruk in de sloten afneemt en in de percelen toeneemt, dus daar waar brakke vegetaties aanwezig zijn. Echter, voordat de voorgestelde maat regelen uitgevoerd kunnen worden, dient het peilbesluit voor de Yerseke Moer, een wettelijke regeling voor het waterpeilbeheer, aangepast te worden. Het waterschap Zeeuwse Eilanden zal dit peilbesluit in pro cedure brengen, in afstemming met betrokken partijen. G.J.C. Buth AES Elsta adopteert natuurgebied De Blikken AES Elsta heeft het natuurgebied De Blikken, ten noorden van Oostburg geadopteerd. Daarmee schaart het bedrijf zich in de rij van sponsors van Het Zeeuwse Landschap. Aes Elsta in Hoek is een warmte krachtcentrale, die op een milieuvrien delijke manier energie produceert. Vooral het feit dat er sprake is van een lage C02-uitstoot is van belang, maar AES Elsta doet ook veel aan

Zeeuws Landschap | 2001 | | pagina 20