TIEN AANBEVELINGEN VOOR EEN AANTREKKELIJK LANDSCHAP DOOR MARTEN HEMMINGA H Zoals in het vorige artikel is uiteengezet, zijn versterking van de ruimtelijke structuur van het buitengebied en het actief begeleiden en regisseren van bouwactiviteiten de twee hoofdlijnen die de Landschapsvisie Zeeland aanbeveelt voor het handhaven van de landschappelijke kwaliteiten van de provincie. Die hoofdlijnen worden uitgewerkt in een tiental beleidsaanbevelingen, die hieronder aan de orde komen. Voor versterking van de ruimtelijke structuur doet de Landschapsvisie vijf specifieke beleidsaanbevelingen: 1. Ontwikkel een land schappelijk netwerk In het vorige artikel is uitgebreid beschreven dat de aanleg van een landschappelijk netwerk, gebruik makend van het stelsel van dijken, watergangen en kreken in de pro vincie, dé manier is om een paar vliegen in één klap te slaan: het landschap wordt er aantrekkelijker door, de natuur profiteert, de recreatie heeft er baat bij en de boeren kunnen er met allerlei initiatieven op inhaken. Kortom, zo'n netwerk geeft een in meerdere opzichten belangrijke impuls aan het Zeeuwse platteland. 2. Begrens de open ruimte van Zeeland als Nationaal Landschap De mogelijkheid om landschappelijk waardevolle en karakteristieke regio's de aanduiding Nationaal Landschap te geven, is als nieuw element opge nomen in de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening die minister Pronk dit voor jaar heeft uitgebracht. In een Nationaal Landschap staat behoud en ontwik keling van de kwaliteit van het land schap voorop. Stichting Het Zeeuwse Landschap en de Zeeuwse Milieufede ratie zien grote voordelen in de aanwijzing van Zeeland als Nationaal Landschap. Zo'n aanwijzing zorgt ervoor dat er bij elk plan heel goed gekeken wordt naar de gevolgen voor het landschap, en tegelijk betekent het dat het Rijk financieel helpt bij de versterking en ontwikkeling van het buitengebied. Het is bijvoorbeeld heel goed mogelijk dat het Rijk mee helpt bij het aanleggen van het land schappelijk netwerk, met alle positieve gevolgen voor landschap, natuur, landbouw en recreatie! 3. Zeeland eilandenrijk: herstel grote historische kreken en geulen Het Zeeuwse land is voor een groot deel in de laatste duizend jaar tot stand gekomen, in een wisselwerking tussen natuur en mens. Eilanden groeiden door inpolderingen aan elkaar en vielen soms ook weer uiteen. Na de wateroverlast die Nederland door overvloedige regenval de afgelopen jaren heeft gehad, wil de overheid dat er meer opvangruimte komt voor zoet water. Door oude kreken en geulen weer meer ruimte te geven, kan aan die wens tegemoet worden gekomen, én tegelijk wordt de eilandgeschiedenis, de cultuurhistorie van het Zeeuwse land, weer beter zichtbaar gemaakt. De herstelde kreken en geulen passen natuurlijk ook prima in het landschappelijk netwerk: ze vormen er een belangrijke aanvulling op. 4. Ontwikkel uitgestrekte en gevarieerde natuurland schappen Grote natuurgebieden zijn voor mensen bij uitstek de gebieden om natuur te beleven en rust te ervaren. De versnippering van natuurgebieden en het verlies van variatie in het Verbrede dijkzones (droge en natte variant) maken deel uit van het landschappelijk netwerk en betekenen een belangrijke impuls voor de instandhouding van de kwaliteit van het Zeeuwse landschap. (Marten Hemminga)

Zeeuws Landschap | 2001 | | pagina 7