YLI S S INGE en buitenlui kwamen eraan te pas. Een echte tuin was het resultaat, een vorm van cultureel erfgoed die ook in de toekomst als zodanig beheerd dient te worden. wat open en meer besloten was - is het eigene gebleven. Het moet een uitdaging zijn om die identiteit van Zeelands tuin in de toekomst te bewa ren en te versterken. teristieke, vaak rechthoekige verkave ling: allesbehalve spectaculair, maar betekenisvol zoals archiefstukken dat zijn. Uit het voorgaande blijkt al dat land schap niet uitsluitend vertaald kan worden in een kaartbeeld, maar dat we het vooral beleven als een driedi mensionaal beeld. Nu in het naoorlog se 'plaatje' van Walcheren de per- ceelsrandbegroeiing noch de buitenplaatsen een rol van betekenis meer spelen, doet de wegbeplanting dat des te meer. En nu juist deze weg beplanting rigoureus wordt gesa neerd, zou dit met de grootst mogelij ke zorgvuldigheid moeten gebeuren. Want veel ogen zien toe, en terecht. Want nog meer dan vroeger is het landschap van ons allemaal. Het vormt deel van ons gezamenlijk geheugen en dat verliezen we toch niet graag? Cultuurlandschap is per definitie aan verandering onderhevig; dat proces stopzetten zou onnatuurlijk zijn. Ondanks alle veranderingen die het Walcherse landschap onderging - het komen in de zeventiende en achttien de eeuw van de buitenplaatsen en het verdwijnen ervan, de wisselingen in Dat wat ondanks alle verandering bleef, verdient onze uiterste zorg, al was het maar op grond van de zeld zaamheid. Zo zijn de weinige zichtba re sporen die de naoorlogse herverka veling overliet van verdwenen buitenplaatsen het behouden waard. De vroegere oprijlaan, reliëf, de karak Drs. A.P. de Klerk is consulent regio nale geschiedbeoefening bij de Stich ting Cultureel Erfgoed Zeeland Het buiten Ter Hooge, tussen Middelburg en Vlissingen. (Archief Het Zeeuwse Landschap) Buitenplaatsen tussen Middelburg en Vlissingen, zoals ze voorkomen op de Groote kaart van Walcheren door Hattinga, anno 1750

Zeeuws Landschap | 2001 | | pagina 12