WESPBIJEN IN ZEELAND DOOR CHIEL JACOBUSSE vormen waarschijnlijk de meest bedreigde diergroep in Nederland. Enkele jaren geleden is een lijst van in Nederland bedreigde wilde bijen opgesteld. Hoewel het geen Rode Lijst is in de formele zin van het woord zijn wel dezelfde criteria aangehouden als die welke gehanteerd zijn bij het opstellen van een rode lijst voor bij voorbeeld vogels, dagvlinders en libellen. Daarbij bleek dat van de 338 in Nederland waargenomen bijensoorten er 194 in aanmerking komen voor plaatsing op een Rode Lijst. Dat is bijna 60 procent! Ruim tien procent van de inheemse bijen behoort tot de familie van de wespbijen (Nomada). Totaal zijn uit Nederland 41 soorten wespbijen bekend. Acht daarvan worden be schouwd als uitgestorven en van een aantal andere wespbijen zijn slechts enkele vondsten uit Zuid-Limburg en het oosten van ons land geregis treerd. Uit Zeeland zijn in totaal 21 verschillende soorten bekend. Alle uit Zeeland bekende soorten zijn bij dit artikel afgebeeld. Ze worden opge somd in de tabel. Het verschil tussen een bij en een wesp is niet altijd even gemakkelijk te zien. In het algemeen geldt dat bijen sterk behaard zijn, terwijl wespen nauwelijks beharing op het lichaam hebben. Bovendien zijn wespen -in tegenstelling tot bijen- in het alge meen rijkelijk zwart met geel gete kend. Maar op die regels zijn tal van uitzonderingen. Wespbijen hebben hun naam niet voor niets gekregen. Ze lijken als twee druppels water op een wesp: vrijwel onbehaard en een sterk getekend lichaam in de kleuren zwart, geel en rood. Het zijn allemaal broed- parasieten, die hun ei in het nest van een andere bij leggen. Koekoeksbijen Wespbijen hebben een bijzonder inte ressante levenswijze. Ze gedragen zich zoals de koekoek onder de vogels, althans in die zin dat ze niet zelf voor hun nageslacht zorgen. Daarvoor laten ze andere bijen opdraaien. Bijen die erzo'n levenswij ze op nahouden worden koekoeksbij en genoemd. Bijna een derde van onze inheemse bijen behoort tot deze groep. De vrouwtjes van wespbijen vliegen zigzaggend op een hoogte van één tot drie decimeter boven de grond op zoek naar nesten van hun gastheer, of beter gezegd gastvrouw, want ook onder de bijen zijn het de dames die voor de broedzorg opdraai en. Zo'n nest bestaat uit een al of niet vertakte gang in de grond, die soms uitgegraven is tot een meter diep. Heeft de wespbij een nest ontdekt, dan gaat het beest op een strategi sche plek in de omgeving van het nest op de grond zitten. Merkwaardig genoeg wordt de wespbij niet door de oorspronkelijke nestbezitter verdre ven. Waarschijnlijk is dat te danken aan het feit dat wespbijen geurstoffen produceren die identiek zijn aan de geurstoffen waaraan individuen van de gastheersoort elkaar herkennen. De wespbij wacht vanaf haar zitplaats af totdat de beoogde gastvrouw haar nest verlaat. Vervolgens gaat de wespbij bliksemsnel de nestgang bin nen. In die gang zijn allemaal broed- cellen aangelegd. Dat zijn kleine kamertjes met lemen wanden. In elk kamertje ligt een propje voedsel (stuifmeel vermengd met nectar), waarop een eitje is gelegd. De wesp bij breekt zo'n broedcel open en legt haar eigen ei naast dat van de gast heersoort. Wanneer de larve eenmaal uitkomt wordt de larve van de recht matige nesteigenaar gedood. Vervolgens doet de aangelegde pro- viandvoorraad dienst als voedsel voor de larve van de indringer, totdat die zich ontwikkeld heeft tot een volwas sen bij. Specifieke gastheer De verschillende soorten wespbijen leggen hun eitjes niet in het nest van zomaar een willekeurige bij. Elke soort heeft zijn eigen specifieke gast heer. Veelal zijn het leden uit de soortenrijke familie van de zandbijen (Andrena) die als gast heer fun geren, maar ook poot- bijen (Melitta) en groefbij- en (Lasioglos- sum) genieten soms de twijfelachtige eer om als gastheer te worden uitgekozen. Het voorkomen van wesp bijen is dus behalve van allerlei ande re zaken ook afhankelijk van het voor komen van de gastheersoort. Andersom is het in de praktijk veelal zo dat waar de potentiële gastheer talrijk is, ook de bijbehorende wespbij wel te vinden is. In de tabel wordt een overzicht gegeven van de wespbijen die in Zeeland voorkomen en van de bijbehorende gastheersoorten. Wie de gegevens in de tabel bestu deert, komt tot de conclusie dat het de wespbijen in Zeeland bepaald voor de wind gaat. Tussen 1998 en 2001 Zwartsprietwesp- bij. (bron: Zeldzaam Zeeuws)

Zeeuws Landschap | 2001 | | pagina 13