zijn in Zeeland meer soorten waarge nomen dan in alle voorafgaande jaren bij elkaar. Slechts één soort, de stomptandwespbij, is in deze periode niet meer gesignaleerd, maar daar staat tegenover dat niet minder dan tien soorten voor het eerst geregis treerd zijn in de afgelopen jaren. De oorzaak ligt echter volledig in het intensieve onderzoek dat de laatste jaren verricht is. Project insect Door een aantal actieve amateurs zijn in de afgelopen jaren meer gegevens bijeengebracht, dan er verder uit de hele voorgaande eeuw beschikbaar zijn. Ook vanuit Het Zeeuwse Landschap wordt er onderzoek ver richt in de terreinen. Dat gebeurt in het kader van het "Project insect", een sinds enkele jaren lopend project voor het in kaart brengen van de ongewervelden in de terreinen. Doel van het project is niet alleen het ver meerderen van kennis over de fauna van Zeeland, maar vooral het opspo ren van specifieke diersoorten om daarvoor beschermende maatregelen te kunnen ondernemen. Zo bleek het in één terrein nodig om de bijenkas ten van een imker te verwijderen in verband met concurrentie. Elders moet soms de beweidingsdruk omlaag om intrappen van de nestgan gen te vermijden. Bij het onderzoek komen soms opmerkelijke gegevens aan het licht. Zo blijken de Wallen van Retranchement voor bijen een gebied van nationaal belang. Er komen vele tientallen verschillende soorten voor, waaronder acht soorten wespbijen. Dat is meer dan in enig ander Zeeuws natuurgebied. De langsprietwespbij is binnen Zeeland zelfs uitsluitend hier gevonden. Onder de wespbijen schuilt minstens één soort waarvan het zwaartepunt van de verspreiding in Zeeland ligt. Het is de -ook in "Zeldzaam Zeeuws" beschreven- zwartsprietwespbij. Deze soort parasiteert op de klaverdikpoot een op klavers gespecialiseerde bij Het voorkomen van wespbijen in Zeeland soort wet. naam Nomada gastheer wet. naam Andrena zld vr 50 zld 50-80 zld 80-98 zld 98-01 Bleekvlekwespbij alboguttata barbilabris X X Langsprietwespbij conjungens proxima X Roodzwarte dubbeltand fabriciana goudpootzandbij chrysosceles (bicolor, nigroaenea) X Geelschouderwespbij ferruginata vroege zandbij praecox X Gewone wespbij flava viltvlekzandbij nitida (carantonica, nigroaenea) X Gewone kleine wespbij flavoguttata minutula, subopaca X Zwartsprietwespbij flavopicta klaverdikpoot Melitta leporina X X Kortsprietwespbij fucata grasbij Flavipes X X X X Roodsprietwespbij fulvicornis koolzwarte zandbij pilipes, tibialis X Smalbandwespbij goodeniana o.a. zwartbronzen, viltvlek- en grijze zandbij tibialis, nigoraenea, nitida, cineraria X X X X Roodharige wespbij lathburiana grijze zandbij va ga (cineraria) X Vroege wespbij leucopthalma zwartrosse zandbij Andrena clarkella Donkere wespbij marshamella carantonica (nitida, nigroaenea) X X X Sierlijke wespbij panzeri helvola-groep X X Gewone dubbeltand ruficornis=bifida roodgatje haemorrhoa X X X Geeltipje sheppardana groefbijtjes Lasioglossum nitidiusculum-groep X X Signaalbij signata vosje fulva X X Stomptandwespbij striata wilkella (ovatulagroep) X Geelzwarte wespbij succincta viltvlekzandbij nitida (nigroaenea) X Kleine bonte wespbij zonata dorsata X TOTAAL 3 7 6 20 NB: een uurhok is een hok van 5x5 km roodgedrukt =rode lijst

Zeeuws Landschap | 2001 | | pagina 14