rn die in de (na)zomer talrijk in Zeeland te vinden is. Van de zwartsprietwesp- bij ligt de helft van het aantal uurhok- ken waarin de soort in Nederland voorkomt, binnen onze provinciegren zen. Dat betekent dat Zeeland een specifieke verantwoordelijkheid heeft voor deze bewoner van bloemdijken en kruidenrijke bermen. Het belang van kleine organismen als bijen strekt zich veel verder uit dan het behoud en de bescherming van de betreffende soorten. Kleine ongewer- velden vormen de basis van de hele levensgemeenschap en zonder deze voedselbron zouden tal van insecten eters binnen de kortste keren uitster ven. Bijen zijn bovendien van vitaal belang voor de bestuiving van wilde planten. Sommige soorten kunnen het niet redden zonder regelmatig bloem- bezoek. Wespbijen oefenen een regu lerende invloed uit op allerlei andere bijensoorten. Het is een kwestie van natuurlijk evenwicht. Hoe krom het ook lijkt: parasitaire dieren als wesp bijen zijn van vitaal belang voor behoud van de populaties van hun gastheer. Dank gaat uit naar de volgende perso nen die hun gegevens beschikbaar stelden: Kees de Kraker, lucien Calle, Ron Brouwer en Anton Baaijens. Dhr. M. jacobusse is Hoofd Externe Betrekkingen van Het Zeeuwse Landschap Bleekvlekwespbij Langsprietwespbij Roodzwarte Geelschouderwespbij Gewone wespbij dubbeltand Gewone kleine wesp- Zwartsprietwespbij bij Kortsprietwespbij Roodsprietwespbij Smalbandwespbij Roodharige wespbij Vroege wespbij Donkere wespbij Sierlijke wespbij Gewone dubbeltand Geeltipje Signaalbij Stomptandwespbij Geelzwarte wespbij Kleine bonte wespbij

Zeeuws Landschap | 2001 | | pagina 15