Dieren hebben, net als wij, oren om te horen, een mond om te eten, een neus om te ruiken, ogen om te kijken, benen om te lopen... Maar de meeste dieren hebben nog iets, wat wij niet hebben: een staart!! Waarom hebben dieren eigen lijk een staart? Voor veel die ren is de staart onmisbaar. Bijvoorbeeld voor koeien. Misschien heb je ze deze zomer wel in de wei gezien. De hele dag zwabberen ze de staart rond hun iu lichaam.om ervoor te zorgen dat gen in hun vacht prikken. In de winter is het de eek hoorn die z'n staart hard nodig heeft. In z'n winterslaap houdt hij hem als een dekentje om zich heen, als bescherming tegen de kou. Er zijn ook dieren die 'praten' met hun staart. Bijvoorbeeld honden. Als een hond bang is, houdt hij z'n staart naar beneden, tussen z'n achter poten. Als z'n staart recht overeind staat, "is hij de baas". En als hij met zijn staart kwispelt, is hij vro lijk of wil hij spelen. En is z'n staart dik, kijk dan maar uit, want dan is hij boos. Maar de meeste dieren hebben hun staart nodig om zich te ver plaatsen. Bijvoorbeeld vogels. Dankzij hun staart kunnen ze pijlstaarteend gen. De staart is ook nodig bij het bepalen van de richting waarin ze vliegen. En als ze op een tak gaan zitten, is het weer de staart, die nodig is om hun evenwicht te bewaren. Bij bijna alle vogels kun je hun staart goed zien. Eenden, die ook vogels zijn, hebben een minder ontwikkelde staart dan vogels die hun staart nodig hebben bij het vliegen. Eenden gebruiken hun staart wel om hun even wicht te bewaren. Een toepas selijk voorbeeld is de pijl staarteend. Hij heeft een vrij lange, dunne staart, waaraan hij zijn naam te danken heeft. Hij duikt veel met z'n kop onder water, om voedsel op te slobberen. Met zijn staart houdt hij zich dan in evenwicht. De specht gebruikt z'n staart ook nog voor iets anders: hij steunt erop, als hij tegen een boomstam hangt. Ook vissen hebben hun staart nodig om zich te verplaatsen en daarbij de richting te bepalen. Hoe de staart eruitziet, ver schilt per vissoort. Een paling bijvoorbeeld, heeft een lange, dunne staart die in zijn lichaam over gaat. bruinvissen Een bruin vis kan enorm veel kracht zetten met z'n staart. En een dolfijn kan er zelfs mee opspringen! De meeste apen die een staart bezitten, gebruiken hem om zich vast te kunnen grijpen. Een extra 'handje' dus, dat zich meestal ergens omheen draait. Ook balanceren ze met hun staart: hij helpt hen het evenwicht te bewaren als ze op een tak zitten of als ze van tak naar tak springen of slinge ren. specht

Zeeuws Landschap | 2001 | | pagina 16