20 Dr. M.A. Hemminga is directeur van Het Zeeuwse Landschap door het gebied, met begeleidende bermen en randsloten. Midden tussen de akkers ligt een oude eendenkooi, in beheer bij Het Zeeuwse Landschap. De kooi is van verre als een markant element in het vlakke land zichtbaar, door de hoog oprijzende bomen van het kooibos. Die nemen overigens maar een deel van het kooigebied in. In het hart van het kooibos ligt de kooiplas: een oase van rust en beschutting voor langstrekkende een den, die er maar al te graag neerstrij ken. Hier er daar loopt de kooiplas uit in een moerasachtige oeverzone. Bij de eendenkooi horen ook nog een paar weilandjes waar hooglanders grazen, en het erf van de oude kooi kerswoning. Aan de noordkant wordt het land begrensd door de zeedijk. Buitendijks liggen schorren als een zoom langs de dijk. Op die ene vierkante kilometer komen dus heel verschillende milieutypen voor: zeer open, gedraineerd en dus droog akkerland; het besloten, scha duwrijke en deels natte bos- en moe rasgebied van de eendenkooi; de dijk met een relatief koude noordhelling en een warme zuidhelling, en ten slot te het zoute, regelmatig overspoelde schorgebied. De Eendenkooi. (Chiel Jacobusse) Zomertortel. in dit gebied alteen in de Eendenkooi. (Archief Het Zeeuwse Landschap) Data Waarnemingen over het voorkomen van plantensoorten, worden in Nederland gebundeld in een database beheerd door de Stichting Floron. Uit de gegevens in deze database, en uit eigen gegevens van Het Zeeuwse Landschap, blijkt dat in de vierkante kilometer die we hier onder de loep nemen (dat is, om precies te zijn, kilo- meterhok 68-407), maar liefst 220 soorten hogere planten voorkomen. Als we die gegevens nauwkeuriger bekijken, dan blijkt dat elk van de ter reinentypes binnen die ene vierkante kilometer een eigen bijdrage levert aan de soortenrijkdom. Op het schor groeien de minste soor ten, 21 in totaal, en het gaat groten deels om soorten die uitsluitend daar voorkomen (16 soorten). Als plant moet je wel uit het juiste hout gesne den zijn om je in een zoute omgeving thuis te voelen! Op de zeedijk groeit het respectabele aantal van 108 soor ten; 17 daarvan zijn alleen maar daar te vinden. Op en langs het akkerland komen 106 soorten voor. Schijn bedriegt hier dus: er kunnen meer soorten aangetroffen worden dan je zou verwachten in dit ogenschijnlijk wat saaie gebied. Overigens komen de gevonden soorten voor het meren deel ook in één van de andere terrein Met dank aan Wim van Wijngaarden, Chiel Jacobusse, Gerard van Zuijlen en Ron Brouwer. typen voor, slechts 9 soorten zijn uniek voor het akkerland. De eenden kooi tenslotte herbergt maar liefst 175 soorten, waarvan er 58 uitsluitend daar voorkomen. Dat terreinvariatie ook belangrijk is voor het aantal diersoorten is af te lei den uit de gegevens die we hebben over het voorkomen van broedvogels, in dit geval binnen de verschillende onderdelen van de eendenkooi. In totaal komen er in de eendenkooi 57 soorten broedvogels voor: 24 soorten zijn uitsluitend aan te treffen in het bos, 7 soorten zijn volledig aan de kooiplas gebonden, en 13 soorten zijn alleen te vinden op weide en erf. Het overige deel is op meer dan één loca tie binnen de kooi te vinden. Conclusie Deze gegevens onderstrepen dus wat op veel andere plaatsen al gevonden is: een gevarieerde omgeving bete kent een rijkdom aan soorten. Dat is goed om te bedenken als we de bio diversiteit, de soortenrijkdom willen bevorderen in onze provincie. Dan doen we er bijvoorbeeld goed aan om in het agrarische gebied ruimte te laten voor struwelen, bosschages, rietzomen en kreken, en in natuuront wikkelingsgebieden zoveel mogelijk overgangen van nat naar droog, en van zoet naar zout aan te leggen. Zelfs in onze tuinen valt er dan, hoe kleinschalig ook, nog wel wat aardigs te bedenken!

Zeeuws Landschap | 2001 | | pagina 20