VAN DE REDACTIE IN DIT NUMMER 73S6 <c 1 DOOR JAN KARKDIJK In het najaarsnummer van Zeeuws Landschap geven we altijd graag aandacht aan het thema van de Week van het Landschap en de activiteiten die daaromheen zijn geor ganiseerd. Ook dit jaar is dat weer het geval. Maar in dit nummer onderstrepen we het thema landschap op een bij zondere manier, door aandacht te geven aan de geschiedenis van het landschap, aan de cultuurhistorie. De belangstelling voor de cultuurhistorische kant van het landschap is wel eens minder geweest. Wie een boekhandel bezoekt, heeft een overvloedige keus uit allerlei boeken en brochures over de wording van het landschap in de omge ving. In diverse regionale kranten is er wekelijks ruimte voor een stukje landschapsgeschiedenis. En ook de over heid heeft nadrukkelijk aandacht voor de bescherming van de cultuurhistorische waarden van het landschap. Al die belangstelling voor de geschiedenis van het land schap is moedgevend. Een breed maatschappelijk draag vlak voor bescherming van cultuurhistorische waarden is immers hard nodig. Het steeds nijpender ruimtetekort in dichtbevolkte delen van Nederland, het uitschuiven van functies naar meer perifere delen van ons land en de toenemende druk op de landelijke gebieden vragen bescherming van datgene in het landschap waarvan de waarde niet direct in geld is uit te drukken. Niet alleen de flora en fauna, maar ook het landschappelijk culturele erf goed is daar een voorbeeld van. Ook al is de waarde van restanten van verdwenen dorpen, vliedbergen en oude verkavelingspatronen niet direct in geld uit te drukken, toch zijn ze zeer waardevol. Omdat dergelijke landschapselementen ons inzicht verschaffen in de wording van het landschap en in de activiteiten van onze voorouders in het landschap, omdat ze sfeerbepal end zijn voor landschappen van een bepaalde streek en omdat ze bijdragen aan variatie in het landschap. Dat laatste maakt niet alleen het landschap aantrekkelijker en boeiender, maar draagt ook bij aan een grotere soorten rijkdom in ons landschap. En zo snijdt het mes aan twee kanten: door behoud van de sporen uit het verleden is er niet alleen meer te genieten in het landschap, maar wor den ook andere waarden versterkt. Dit cultuurhistorische nummer van Zeeuws Landschap probeert daar iets van te laten zien. Ten slotte nog iets van geheel andere aard. Verschillende lezers maakten ons erop attent dat het jaarverslag dat bij het vorige nummer ingesloten zat, soms niet goed te lezen was vanwege de kleurige achtergrond. Omdat leesbaarheid belangrijker is dan vormgeving, nemen we uw kritische opmerkingen zeker mee en proberen we te blijven zorgen voor een aantrekkelijk, maar ook goed leesbaar blad! Drs. I. Karkdijk is eindredacteur van Zeeuws Landschap Ik hou van mijn Zeeuwse landschap Week van het Landschap 4 Onder het thema "Thuis in het Landschap" worden dit jaar niet minder dan zestien speciale excursies en andere activiteiten georganiseerd. Gratis voor iedereen! Verdronken landschappen: cultuurhistorie in de Westerschelde 6 Grote delen van de huidige Westerschelde waren vroeger meer land dan water en bewoond door mensen. Nog steeds vinden we in de Schelde de sporen van die vroegere bewoners. Walcheren, de tuin van Zeeland, verloren of herwonnen 10 Hoewel Walcheren sinds 1944 het predikaat 'tuin van Zeeland' is kwijtgeraakt, hoeft dat niet te betekenen dat het landschap niet meer inspireert. Integendeel! Wespbijen in Zeeland 13 Chiel jacobusse over bijen die als twee druppels water op wespen lijken. 16 Maar de meeste dieren hebben iets, wat wij niet hebben: een staart!! Maar wat heb je nou aan een staart? Een gevarieerde omgeving, een rijkdom aan soorten 18 Wanneer we de soortenrijkdom in de onze provincie willen bevorderen, doen we er goed aan om het landschap zo afwisselend mogelijk te laten zijn. Landschap L* 't Irent Agenda Omslagfoto: Het Schor bij Waarde. In de slikken van de Westerschelde sporen van cultuurland, (foto gemaakt door Delta Photo in opdracht van RWS).

Zeeuws Landschap | 2001 | | pagina 2