VERDRONKEN LANDSCHAPPEN: CULTUUR HISTORIE IN DE WESTERSCHELDE DOOR ROBERT VAN DIERENDONCK EN HANS JONGEPIER edendaagse buitendijkse gebied van de Westerschelde was lange tijd meer land dan water. Het heeft deel uitgemaakt van prehistorische en historische landschappen. In de Westerschelde liggen dan ook gebieden die een hoge archeologische waarde hebben. Wie nu dagelijks de brede bedding van de Westerschelde ziet, en gewend is aan haar grote belang voor zowel de natuur als de economie, kan nau welijks bevroeden dat deze riviermon ding nog maar betrekkelijk kort deze functies vervult. Vroeger was echt alles anders. Het grootste deel van de huidige bovenloop van de Schelde, met een afvoer via Antwerpen, is circa elfduizend jaar geleden ontstaan. In eerste instantie vloeide het water rechtstreeks naar het noorden, in de richting van de Maasmonding. Vanaf circa 4000 voor Chr. volgde de Schelde haar loop over Nederlands grondgebied langs het tracé van de huidige Oosterschelde en mondde uit in de Noordzee tussen Walcheren en Schouwen. Tot ongeveer 1400 na Chr. was dit de belangrijkste afvoer voor het Scheldewater. Het ontstaan van de Honte of Westerschelde is slechts bij benade ring aan te geven,zo ongeveer tussen 800 en 1100. Het ontstaan van deze rivierloop is het gevolg geweest zowel het stijgen van de zeespiegel als de invloed van stormvloeden. Vanaf 1400 neemt de Westerschelde als wateraf voer en riviermonding in belang toe en wordt geleidelijk de definitieve uit loop van de rivier in zijn huidige vorm als estuarium. Het landschap en de mens In de periode voorafgaand aan de vor ming is het buitendijkse gebied van de Westerschelde meer gevuld geweest met land dan met water. Het heeft het dan ook deel uitgemaakt van prehistorische en historische landschappen. Van een aantal geschikte landschappen heeft de mens gebruik gemaakt en geprobeerd het naar zijn hand te zetten. Bij deze activiteiten heeft hij zijn stempel nagelaten in de vorm van cultuurhis torische, met name archeologische, sporen. Deze landschappen zijn voor het merendeel bedekt geraakt en nu niet meer zichtbaar. Vaak zijn ze over dekt als gevolg van verdrinking en de daarmee gepaard gaande afzetting van veen en klei. Dergelijke verdrin king vond enerzijds plaats door stag natie van de waterafvoer naar zee, anderzijds door periodiek toenemen de activiteit vanuit de zee. In een aan tal gevallen was de mens, door zijn ingrijpen in het landschap, de oorzaak van verdrinking. Maar, zoals een bekend spreekwoord zegt,: de zee geeft, de zee neemt. Onderzoek Als gevolg van de dynamiek in het estuariumgebied van de Schelde en door het ingrijpen van de mens in het rivierbeeld, komen af en toe cultuur historische resten door erosie weer te voorschijn en geven ons een kijkje in Selectie van bewerkte vuursteen van de vindplaatsen in het Verdronken Land van Saeftinghe. (foto auteurs) een verdronken landschap of op materiële resten daaruit. Op twee locaties in de Westerschelde, het Schor van Waarde en het Verdronken Land van Saeftinghe, is en wordt nog steeds diepgaand archeologisch onderzoek uitgevoerd. Dit onderzoek werd uitgevoerd vanuit de provinciale archeologische basis te Middelburg, Oor van Michielsberg fles met doorboring voor touwtje, (foto auteurs) eerst het Provinciaal Depot voor Bodemvondsten, later het Provinciaal Archeologisch Centrum Zeeland en sinds 1 april van dit jaar door de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland Archeologie. Overige vindplaatsen zijn slechts incidenteel bekend en enkele daarvan zullen op korte termijn aan een nader onderzoek onderworpen worden. Prehistorische resten De oudste aanwijzingen voor mense lijke activiteiten in het gebied van de huidige Westerschelde-bedding zijn aangespoelde strandvondsten. Deze vuurstenen voorwerpen liggen niet meer in hun oorspronkelijke positie. Zo zijn er vondsten van het strand van

Zeeuws Landschap | 2001 | | pagina 6