LANDSCH A/V* Diverse inrichtingsprojecten Afgelopen zomer en dit najaar zijn in diverse natuurgebieden van Het Zeeuwse Landschap herinrichtingspro jecten uitgevoerd. In het juni-nummer van dit tijdschrift werd reeds de aan leg van twee vogeleilanden in de inlaag 's-Gravenhoek op Noord- Beveland gemeld. Daarnaast is in de iets westelijker gelegen inlaag Keihoogte het toegangspad naar de hier aanwezige vogelkijkhut land schappelijk beter ingepast. De afscherming van rietmatten langs het pad werd vervangen door een zand- dijkje, en het ter plaatse aanwezige zanddepot kreeg een meer natuurlijk profiel. Dit project werd mede gefi nancierd door het Nationaal Park Oosterschelde i.o. In West Zeeuws-Vlaanderen werden in de Oudelandse Polder en De Blikken plaatselijk oorspronkelijke laagten hersteld, en zo moerassige milieus gerealiseerd, door grond af te voeren naar buiten de natuurgebieden. In de Baarzandse Kreek bij Groede werd begonnen met de laatste fase van een omvangrijk project met als einddoel de verbetering van de water kwaliteit, een grondwaterpeilbeheer dat geheel is afgestemd op de natuur functie, en een aanzienlijke uitbrei ding van het areaal natte oeverlan den. Hiervoor wordt de kreek integraal uitgebaggerd, waarbij de 18.000 m3 vrijkomende specie tijdelijk wordt opgeslagen in een baggerdepot op een aangrenzend bouwland, wordt een nieuwe landbouwsloot langs de zuidkant van het natuurgebied gegra ven, en wordt plaatselijk het maaiveld verlaagd. In een eerdere fase waren al andere slootomleidingen gegraven, en zijn er door het Waterschap Zeeuws- Vlaanderen regelbare stuwen ge plaatst. Deze laatste herinrichtingsfase wordt gefinancierd door het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, middels een OBN-subsidie, het Westerschelde natuur-compensatie fonds, en door Het Zeeuwse Landschap zelf. Daarnaast lopen er dit jaar twee grote herinrichtingsprojecten onder de directievoering van de Dienst Landelijke Gebied. Ten eerste is dat het project Inlagen van Hoofdplaat, waarover in het maart-nummer van dit tijdschrift bericht werd, en ten tweede is dit jaar de tweede fase van de her inrichting van de Sophiapolder bij Oostburg in uitvoering. Dit laatste Het toegangspad naar de observatiehut in de inlaag Keihoogte, nog in de oude situatie met de afscherming door rietmatten. (Archief Het Zeeuwse Landschap) project wordt in fasen uitgevoerd en loopt nog enkele jaren door. Uiteindelijk krijgt dit nieuwe natuurge bied, waarin een historische kreek loop hersteld wordt, een omvang van zo'n 70 ha. De thans vrijkomende hoeveelheden zand zal Rijkswater staat gebruiken voor aanpassingswer- ken aan wegen, in het kader van het Duurzaam Veilig-project. Beide projec ten worden mede gefinancierd mid dels het Westerschelde natuurcom pensatie fonds. G.J.C. Buth De Wandelzoekpagina De Wandelzoekpagina (www.wandel- zoekpagina.nl) biedt wandelaars een zoekmogelijkheid naar meer dan 700 dagwandelingen en meerdaagse toch ten in Nederland. De bezoeker kan zoeken op afstand, provincie en naam en direct doorklikken naar een beschrijving van de wandeling. Meestal staat er een routebeschrij ving bij, zodat er meteen gelopen kan worden. Zo heeft de wandelaar vanaf één plek toegang tot wandelingen van de NS, Natuurmonumenten, ANWB, Parool, Trouw, Op Lemen Voeten en vele particulieren. Daarnaast biedt de Wandelzoekpagina wandelaars de mogelijkheid om hun ervaringen en wensen uit te wisselen. De ervaringen bij het lopen van een wandeling kun nen direct bij de wandeling gevoegd worden, zodat de ervaring met ande ren gedeeld kan worden. Daarnaast is er ook een plek om vragen te stellen, antwoord op vragen te geven en staan er allerlei wandelnieuwtjes op de site. Kortom, de Wandelzoekpagina is een informatief platform voor wandelaars. Veel wandelplezier gewenst, Stefan Horn, Beheerder van de Wandelzoekpagina.

Zeeuws Landschap | 2001 | | pagina 21