AAN DE SLAG Het is winter, maar dat duurt niet meer zo lang. Het voorjaar komt eraan. Tenminste, in de natuur zijn er al echte voorjaarsbodes te zien. Tot de eerste vrolijke voorjaarsbodes behoren bloemen die bloeien uit bollen en knollen. De sneeuwklokjes luiden vaak als eerste het voorjaar in. Sneeuwklokjes en veel andere bol- en knolgewassen behoren tot de zogenaamde stinzeplanten. 1. Vraag aan je ouders een ui. Snij die doormidden. Wat zie je? 2. Vraag ook een aardappel en snij die ook doormidden. Wat is het verschil met de ui? Welke is een bol en welke een knol? 3. Bij dit proefje even vragen of papa of mama helpt. Als jullie thuis bolletjes hebben, binnen of in de tuin, zet er dan eens twee allebei apart in een potje. Zet de ene pot op een donkere plaats en de andere op een plek waar daglicht is. Kijk na een week eens naar het verschil! 4. Probeer ergens een sneeuw klokje te vinden. Hoeveel blaadjes heeft hij? En hoe komt hij aan zijn naam?Teken 'm na. Stuur de tekening op naar Koert! 5. Andere namen voor sleutel bloemen zijn primula's, of in het Zeeuws: bakkruudjes. Hebben jullie die in de tuin? Vroeger werden ze meegebak- ken in de pannenkoeken als het feest was. Dat zal er vrolijk uitgezien hebben! Maar of het lekker was? Misschien mag je binnenkort van je ouders ook wel pannenkoeken bakken. Bak je primula's mee, of versier je ze anders? Schrijf Koert eens hoe je baksels waren! Sneeuwklokjes Krokussen Aronskelk Sleutelbloem of 'bakkruudjes' Wat zijn nou weer stinzeplanten? Vroeger hadden veel rijke mensen een landgoed met voorjaar niet veel bloemen bloeien, lieten de bewoners van de landgoederen planten uit verre landen komen; planten die wèl vroeg bloeien. Die planten noemen we stinzeplanten. Want stinze is een Friese naam voor landgoed. En de Friezen begonnen het eerst met het invoeren van deze planten. Stinzeplanten zijn bijvoorbeeld voorjaarshelmbloem, sterhyacint, aronskelk, krokus en sleutelbloem. Ze bloeien al als de bomen nog geen bladeren hebben. Zo krijgen ze veel licht om te kunnen bloeien in prachtige kleuren. Veel stinzeplanten zijn bol- of knolgewassen. De bollen en knollen zitten in de grond; ze bevatten reservevoedsel. Dat reservevoedsel heeft de bloem hard nodig bij het uitlopen van de bloemknop. Een knol is een verdikt ondergronds gedeelte van een stengel of een wortel, die in zijn geheel opslagplaats voor reservevoedsel is. Een krokus is een bol. Een bol heeft meerdere onderdelen. Een bol is een ondergronds stengeldeel die heet bolschijf of bolbodem) waarop verdikte, bladachtige delen (rokken of schubben) met reservevoedsel zijn ingeplant. Aan de onderrand van de bolschijf ontstaan wortels. Deze houden de bol op z'n plaats en nemen water op uit de grond. een groot landhuis. Dat lag op een mooie plaats, net buiten de stad. Eromheen lag een of vijver, een en een schitterende tuin of een park. Tuinmannen werkten in die tuin, omdat die er het hele jaar mooi uit moest zien. Omdat er in ons koude land in het vroege

Zeeuws Landschap | 2001 | | pagina 16