'sAT- LANDSCH In Memoriam Renée Megroot-Vrins Het zal een jaar of acht geleden zijn dat we een winter lang in de Hollandsche Hoeve in Goes regelmatig bij elkaar kwamen voor een natuur- gidsencursus. Twee deelnemers kwamen helemaal uit België, namelijk uit Berchem, nabij Antwerpen. Ondanks de grote afstand behoorden die twee, Renée Vrins en haar man Michel Van Megroot tot de trouwste deelnemers aan de cursus. De afstand vormde ook geen belemmering om na afloop van de cursus actief aan de slag te gaan. Zowel in het Zwin als in het Verdronken Land van Saeftinghe gingen Renée en haar man aan de slag als gids. Tal van mensen heeft Renée rondgeleid met grote inzet en aanstekelijk enthousiasme. Afgelopen zomer pas kreeg Renée Floriade 2002 DE LANDSCHAPPEN gaat naar de Floriade 2002. Samen met negen andere natuurbeschermingsorganisaties uit Nederland en gesteund door de Nationale Postcode Loterij, realiseert zij de natuurinzending Biotopia. Wij stelden enige vragen over Biotopia en de Floriade. Hoe vindt u het dat tien organisaties met vergelijkbare doelstellingen de handen ineen hebben geslagen en gezamenlijk een inzending realiseren voor de Floriade 2002? DE LANDSCHAPPEN: Een heel bijzonder initiatief. Voor de meeste organisaties zou het niet haalbaar zijn om alleen deel te nemen. Bovendien merken we dat op deze manier de samenwerking tussen de groene organisaties versterkt wordt en daarmee dus de kansen voor de natuur toenemen. Waarom vinden jullie het belangrijk om met een inzending vertegenwoordigd te zijn op de Floriade 2002? DE LANDSCHAPPEN: Op een tentoonstelling waar "groen" het belangrijkste thema is, mogen de natuurbeschermingsorganisaties niet ontbreken. Het is een geweldige kans om ons werk aan een groot publiek kenbaar te maken. Er worden drie miljoen bezoekers verwacht op de Floriade volgend jaar. Wat is de doelstelling van de inzending Biotopia? DE LANDSCHAPPEN: Wij willen graag aan het Nederlandse publiek laten zien wat er allemaal gebeurt op het gebied van de natuurbescherming en daarmee draagvlak creëren voor ons werk. Kunt u vertellen hoe het thema van de Floriade 2002 - "Feel the art of Nature" - terugkomt in de inzending? DE LANDSCHAPPEN: Bezoekers kunnen daadwerkelijk de natuur beleven, zowel in het paviljoen als daarbuiten. Letterlijk ervaar je bijvoorbeeld de werking van eb en vloed en hoe het is om als een vogel boven de aarde te vliegen. vage klachten, maar tot in het najaar was niemand zich bewust hoe ernstig die eigenlijk wel waren. Als gevolg van een agressief ziekteproces verloor Renée in korte tijd haar krachten en op 16 oktober 2001 is ze op 56-jarige leeftijd overleden. We verliezen in haar een goede en actieve gids, die zich jarenlang voor de Stichting heeft ingezet. Ook vanaf deze plaats wensen we Michel en de kinderen van harte sterkte toe met het verlies van hun vrouw en moeder. Namens gidsen en personeel Chiel Jacobusse In Menioriam Henny Wiering Op zaterdag 13 oktober overleed in de vroege ochtend in zijn slaap Henny Wiering uit Bergen (NH). "Entomoloog in hart en nieren" stond er op de rouwkaart en daarmee is Henny raak getypeerd. Hij was een bevlogen lief hebber van wilde bijen en wespen en dat onderdeel van onze fauna kende hij als geen ander in Nederland. Wij hebben Henny leren kennen door zijn bemoeienis en adviezen met inventa- risatiewerk in de terreinen van Het Zeeuwse Landschap. De schorzijde- bijen in Saeftinghe hadden zijn bij zondere belangstelling, maar ook vondsten uit allerlei andere gebieden werden door hem gedetermineerd of gecontroleerd. Sommige mensen leer je pas kennen na jarenlange samenwerking. Met Henny was dat anders. In korte tijd hebben we hem leren kennen en waarderen als een beminnelijk mens met een warm hart. Zijn fijnzinnige humor, zijn levensblijheid en zijn enthousiasme maakten hem tot een dierbare vriend. Zijn kennis en betrokkenheid vormden voor de medewerkers van het project Insect een enorme stimulans. Ons medeleven gaat uit naar de kinderen en in het bijzonder naar mevrouw Hans Wiering, die samen met haar man verschillende bezoeken aan onze terreinen bracht en met ons meeleefde. Henny Wiering is 71 jaar geworden. Namens de medewerkers van het project Insect Chiel jacobusse Terreinuitbreidingen in 2001 Eind dit jaar werd aan het beheers gebied van de Stichting Het Zeeuwse Landschap een zeer bijzonder en omvangrijk gebied toegevoegd, namelijk het tussen Oostkapetle en Vrouwenpolder gelegen duingebied Oranjezon. De Stichting sloot twee erfpachtovereenkomsten met de eigenaren van een Oranjezon af, Delta Nutsbedrijven (300 ha) en de Dienst de Domeinen (100 ha). In het volgende nummer van dit tijdschrift wordt uitgebreid ingegaan op deze fraaie aanwinst van de Stichting. Andere terreinuitbreidingen vonden alle in West-Zeeuws-Vlaanderen

Zeeuws Landschap | 2001 | | pagina 20