mSSm WëmÊBËSSBÊÊBÊÊÈM plaats. In totaal werd zo'n 46 ha verworven, fifty-fifty gefinancierd door het Rijk en de Provincie. Natuurgebie den die uitgebreid werden, waren de Wallen van Aardenburg, Sophiapolder, Baarzandse kreek, Willem Leopold- polder, en Zwinpolder. Een nieuw gebied voor de Stichting is de Versche Polder bij Retranchement die grotendeels (12 ha) werd verworven. Om een natuurgebied optimaal in te richten (het gaat dan vaak om aan passing van de hydrologische situatie en/of herstel van hoogte-verschillen in het terrein) moet het geheel of grotendeels in eigendom zijn. Dit is nogal eens een kwestie van lange adem. Zo heeft de Stichting in 1984 de eerste percelen van de Baarzandse kreek verworven, en dit jaar voorlopig de laatste 4 ha. Het gebied heeft nu een oppervlakte van zo'n 33 ha, en wordt momenteel definitief ingericht. Het kan echter ook sneller verlopen. Zo zijn ongeveer 5 jaar geleden de eerste percelen in de Willem Leopold- polder bij Retranchement aangekocht, en dit jaar de laatste 10 ha van in totaal zo'n 50 ha. Volgend jaar worden deze landbouwpercelen omgevormd tot natuurgebied. G.J.C. Buth Waterschapsgroen Met de regelmaat van de klok bereiken ons telefonische en schrifte lijke vragen en klachten over het beheer van het openbaar groen langs dijken en wegen. In veel gevallen gaat het om werkzaamheden van waterschap Zeeuwse Eilanden, bij wie de meeste plattelandswegen benoorden de Westerschelde in beheer zijn. Na wat verontruste berichten in de pers van afgelopen zomer liep het aantal telefoontjes weer sterk op. Naar aanleiding van een en ander hebben wij een uitvoerig gesprek gevoerd met vertegenwoordigers van waterschap Zeeuwse Eilanden over het Groenstructuurplan en het Groen- beheersplan van het waterschap en de wijze van uitvoering daarvan. Op deze plaats kort een weergave van het besprokene. Er ligt een goed opgezet Groenstruc tuurplan, dat op hoofdlijnen voorziet in een acceptabele toekomst van het openbaar groen, voor wat betreft het beheersgebied van het waterschap. Een punt van grote zorg is het besluit van het waterschap om geen meidoorn meer aan te planten, terwijl dat juist de beeldbepalende struik in het Zeeuwse landschap is. Het besluit om geen meidoorns meer in te planten is ingegeven door angst voor bacterie- vuur. Wel geeft het waterschap te kennen dat tot dusver de meidoorn in bestaande beplantingen, waar het ook maar even kan, gespaard wordt. Op dit punt zullen wij de ontwikkelingen zorgvuldig volgen. Een veel gehoorde klacht is dat men zich door de start van de werkzaam heden overrompeld voelt. Voordat er met kap- of rooiwerkzaamheden wordt begonnen, worden alle omwonenden tot twee keer toe schriftelijk geïn formeerd. Op dat moment is er echter nog ruimte om op grond van goede argumenten beperkte planaanpas singen door te voeren en dat is in de afgelopen jaren ook regelmatig gebeurd. (Dorpsstraat Waarde, Breeweg Middelburg e.a.). Het beleid van het waterschap is dat gezonde Rectificatie In het artikel "Verdronken Landschappen, cultuur historie in de Westerschelde" in het september nummer 2001 van Zeeuws Landschap, is ten onrechte Richard Bleijenberg vermeld als ontdekker van de resten van een kleine begraafplaats met 8 of 9 graven. Dhr. Jean Maebe uit Antwerpen is degene die het grafveld heeft ontdekt. Redactie Z.L. bomen niet gerooid worden als er geen dringende reden bijv. verkeersveiligheid) is. Herplant van verwijderde beplantings structuren wordt regelmatig uitgesteld omdat stobben niet meer chemisch behandeld worden (met round-up). Daarom is het vaak noodzakelijk om een aantal keren opschot vanuit oude stobben te maaien voordat er herplant wordt. Daarmee wordt vermeden dat de nieuwe aanplant niet aanslaat door concurrentie. Tot slot geldt ook bij het waterschap "Waar gehakt wordt vallen spaanders". Dat is natuurlijk waar, maar wij zien het als onze rol om daar niet al te veel begrip voor te hebben. De beoordeling en het vanuit de natuurbescherming kritisch volgen van lokale kap- en plantprojecten vond tot nu toe vooral plaats door lokale planologiewerkgroepen. De Zeeuwse Milieufederatie en Het Zeeuwse Landschap hebben besloten om gezamenlijk deze groepen extra ondersteuning te bieden via een jaarlijkse beoordeling van het jaarwerkplan van het waterschap. M. Jacobusse

Zeeuws Landschap | 2001 | | pagina 21