jaarverslag 2000 Met name de meer open stukken van het kooibos zijn zeer in trek gebleken bij vaak onverwachte insectensoorten. Besloten is een extra bijdrage hieraan te leveren door enkele gedeelten van extra zand te voorzien. De Bruintjeskreek (St. Philipsland) is in 1998 uitgebaggerd om te komen tot een verbetering van de waterkwaliteit. Maar daarmeee is het project niet klaar. De uitgebaggerde specie is opgebracht op enkele terreinen in de omgeving. Aan het eind van het jaar was de sanering van de beide baggerdepots zover, dat de gronden weer bijna overgedragen konden worden aan de eigenaars. Vroeg invallende regen zette echter een streep door de rekening, zodat dit hoofdstuk nog niet afgesloten is. Het vierjarige onderzoeksprogramma naar de toestand van de natuur vóór en na het baggeren van de Bruintjeskreek in 1998 verkeert in de afrondende fase. Een punt van zorg zijn de steltlopers. Vogeltellingen geven aan dat er een jaarlijkse achteruitgang is van het aantal fouragerende steltlopers, met name Zwarte ruiters en Groenpootruiters. Bij het "Strandje van St.Philipsland" is de afscheiding tussen de haven van St.Philipsland en het strandje hersteld. Hierdoor is aan de verstoring door crossende auto's op het terrein een einde gekomen. De Slikken van de Heen (in het Krammer-Volkerak) is een uitgestrekt voormalig schorgebied dat rustig één van de parels van het Zeeuwse land genoemd mag worden. Gebruik makend van een continu groeiende ervaring op het gebied van veegedrag en rastermethodiek, is de veeafscheiding in dit uiterst lastige terrein met waterondiepten en vogelvluchtroutes verder verfijnd. Voor de Slikken van de Heen liggen een aantal eilanden. De proefneming met de begrazing door moef lons op het Slaakeiland werpt resultaten af. Er is een goede vegetatieontwikkeling te zien in de richting van het natte duinvalleitype. Een eerste Grutto probeerde zich te vestigen en de Kleine plevieren doen het er best. De enige vestiging van Visdieven in het gebied was op het Slaakeiland. Als vogelbroedgebied bleef het meest intensief begraasde deel van het gebied (Beukelenberg) het goed doen, ondanks optredende verruiging door onderbezetting in het graasregime. Bij de ingang van de vogelobservatiehut op de westelijk van de Slikken van de Heen gelegen Plaat van de Vliet is een veekraal vervaardigd. Het Zeeuwse Landschap beheert niet alleen natuurgebieden, maar ook een aantal objecten die primair als cultuurhisto risch waardevol object kunnen worden aangeduid. De grenslinde in Kapelle bijvoorbeeld. De zorg voor deze grenslinde richt zich op behoud en op regeneratie. Op de Berg van Troje, de vliedberg in Borssele, zijn de knotwilgen geknot. Zowel voor deze vliedberg als voor het vliedbergencomplex bij Baarsdorp is een herstelplan in voorbereiding genomen. Het doel is de cultuurhistorische waarden veilig te stellen en waar mogelijk te accentueren, en de natuurwaarden te verhogen. De fundamenten van Kasteel Hellenburg zijn periodiek nagelopen, en waar nodig zijn reparaties uitgevoerd. Daarnaast zijn de beplantingen van het omringende terrein gedund en gesnoeid.

Zeeuws Landschap | 2001 | | pagina 29