VAN DE REDACTIE IN DIT NUMMER 2 DOOR MARTEN HEMMINGA Voor veel natuurliefhebbers behoren vogels tot de meest aantrekkelijke soorten die in de natuur voorkomen. Inwoners en bezoekers van Zeeland treffen het in dat opzicht, want de provincie is rijk aan gebieden waar veel en vaak ook bijzondere vogels voorkomen. In dit nummer de eerste aflevering van een artikelenreeks over vogelkijkgebieden in Zeeland. De Braakman in Zeeuws- Vlaanderen is het eerste gebied dat wordt besproken. Verder aandacht voor de Westerschelde Container Terminal, de WCT. De mogelijke komst van deze mega- terminal in het havengebied bij Vlissingen is zondermeer een bedreiging van de basiskwaliteiten van de provincie, het landschap en de natuurlijkheid van de grote wateren. Hoe het precies zal uitpakken, is onduidelijk: veel van de gevolgen zijn nog niet, of niet goed in beeld gebracht. Maar dat die negatieve gevolgen er kunnen zijn, is wel duidelijk: anderhalf miljoen containers (de prognose van de jaarlijkse aanvoer) zijn nou eenmaal niet onmerkbaar af te voeren. Wil Midden-Zeeland zijn waardevolle omgevingskwaliteiten voor bewoners en recreanten behouden, dan liggen er maar twee wegen open: óf afzien van de WCT, óf werkelijk tot het uiterste gaan om de negatieve effecten ongedaan te maken. Dit decembernummer is al weer het laatste nummer van dit jaar. Het jaar 2001 was een lustrumjaar en daarmee een anders-dan-gemiddeld jaar. Het 65-jarig jubileum van Het Zeeuwse Landschap werd luister bijgezet door het uitkomen van "Zeldzaam Zeeuws", het jubileumboek dat aan alle donateurs als cadeau werd toegezonden. We hebben heel veel positieve reacties op deze uitgave ontvangen, iets waar we uiteraard bijzonder blij mee zijn. Eens te meer is ons gebleken hoeveel interesse er in Zeeland is voor al die planten en dieren, opvallende en minder opvallende, die samen de Zeeuwse natuur vormen. Blij waren we ook met de vele honderden nieuwe donateurs die zich dit jaar hebben aangemeld. Daarmee wordt Het Zeeuwse Landschap nu ondersteund door ruim 10.000 begunstigers. Als er één ding is dat daar uit blijkt, dan is het wel dat er heel veel mensen zijn die vinden dat natuur en landschap in Zeeland actief beschermd moeten worden. En daar zullen we ons ook in 2002 weer voor inzetten! Speciale vermelding verdient in dit decembernummer ook de Nationale Postcodeloterij, die met haar financiële ondersteuning het mogelijk heeft gemaakt dat ook dit jaar weer tal van projecten konden worden uitgevoerd. Ik hou van mijn Zeeuwse landschap Hans van Geesbergen schrijft over heimwee naar het Zeeuwse, genieten van Saeftinghe en houden van Zeeland. Westerschelde Container Terminal 4 Marten Hemminga verwoordt het standpunt van de Stichting over de aanleg van de WCT. De kwaliteiten van Zeeland als blauw-groene oase en van de Westerschelde als uniek estuarium lijken bedreigd te worden. Kleine zwanen in Zeeland "Zeeland ganzenland" is een bekende uitspraak. "Zeeland kleine zwanenland" zou evengoed gerechtvaardigd zijn. Jaarlijks komt tien procent van de hele populatie overwinteren in Zeeland. Cor Berrevoets over de ontwikkeling van de populatie kleine zwanen in Zeeland. Vogelkijkgebieden 9 Een nieuwe artikelenserie over gebieden in Zeeland met bijzondere vogelsoorten. Dit keer de Braakman in Zeeuws Vlaanderen. Dr. M.A. Hemminga is directeur van Het Zeeuwse Landschap. Volkerak-Zoommeer 12 Tweeluik over de ecologische ontwikkeling en problematiek van het Volkerak-Zoommeer. Gert-Jan Buth en Arnold van der Wees over beheersvraagstukken van dit man made-meer, ieder vanuit eigen invalshoek en specialisatie. Tuur 16 Op zoek naar de eerste voorjaarsboden in de winter. Vossen koloniseren Zeeland in snel tempo 18 De vos is bezig aan een stevige opmars in Nederland. Ook in sommige delen van Zeeland is een waarneming van een vos geen uitzondering meer. Moeten we daar blij om zijn of vormt de vos een bedreiging? Landschap Vf-v kenX 20 Agenda Omslagfoto: Sneeuwmuts op Gelderse roos, Ter Hooge. (Hannie Joziasse)

Zeeuws Landschap | 2001 | | pagina 2