V Er vindt frequent overleg plaats met de dorpscommissie over de verzorging en de beplanting van het gebied, met plaat selijke historici over mogelijke restauraties, met de gemeente over de wandelpaden en met natuurvereniging t Duumpje over de natuur. Aan de veeroosters in het wandelpad op het zeedijkje worden aanpassingen gemaakt om voor kinderen en rolstoelgebruikers het passeren te vereenvoudigen. Het herstel van het aantal Boomkikkers zet langzaam door; het aantal mannetjes bedraagt nu weer meer dan 100. Op het versnipperde eigendom op de Wallen van Aardenburg zijn in het najaar kleinschalige maatregelen genomen om het hemelwater te conserveren en de leefmogelijkheden voor amfibieën te verbeteren. Het aantal Boomkikkers was hier sterk teruggelopen. Op een perceel aan de Noordstraat is een nieuwe beplanting aangebracht. De uitvoering van het baggerproject de Baarzandse kreek is met een jaar uitgesteld. In samenspraak met de waterbeheer der en de plaatselijke boeren wordt de waterstand in het reservaatsgebied zo hoog mogelijk opgestuwd. In de houtwal aan de zuidzijde is de zieke iepenbeplanting verwijderd. In samenspraak met alle belanghebbenden is in een beheersplan voor ganzen afgesproken om de overlast van overzomerende ganzen terug te dringen door middel van het schudden van eieren en het toestaan van de jacht gedurpnde de maand augustus. Deze maatregelen zijn ook genomen in het Groote gat te Oostburg. In de Aardenburgse Havenpolder was intensieve onkruidbestrijding noodzakelijk op het aardappeldijkje. Met de omwonende landbouwers zijn afspraken gemaakt over het toekomstige beheer. Voor de Dijken is een nieuw beheersplan uitgewerkt. Het merendeel van de 3500 knotbomen die de Stichting in het district beheert staat op de dijken. Per jaar wordt een grote beheersinspanning geleverd om deze boombeplanting te onderhouden. Een deel van het werk wordt uitbesteed. Een gedeeltelijke oplossing voor onkruid dat soms een probleem vormt voor de aangrenzende boeren kan de rondtrekkende kudde van 150 Drentse heideschapen zijn. Dit sobere ras graast nu voor het tweede jaar over 15 ha dijken. De vegetatie op de route wordt goed kort gezet. De ontwikkeling van de plantengroei wordt in proefvlakken gemonitored. Wel is het noodzakelijk om de jonge boombeplanting tegen vraat te beschermen. De ooien van de kudde hebben gelammerd in de werkschuur van de Stichting aan het Grote gat tussen begin februari en begin april. Er zijn vier bezoekersmiddagen geweest, waarbij we meer dan 500 personen mochten ver welkomen. stichting Het Zeeuwse Landschap

Zeeuws Landschap | 2001 | | pagina 32