fel Figuur: Maximaal aantal kleine zwanen in Zeeland tussen 1990 en 2001. (Ganzenwerk- groep Zeeland) Roepende kleine zwanen. (Cor Berrevoets) Zeeland zijn er een aantal plaatsen waar kleine zwanen goed zijn te bekijken. Een van de allerbeste plaatsen is de Bloois- en Oud Bommenedepolder tussen Zonnemaire en Brouwershaven op Schouwen- Duiveland. Vrijwel jaarlijks komen in deze omgeving tot enige honderden kleine zwanen samen met grote groepen rietganzen voor. Als ze niet in die polder zijn waar te nemen dan toch zeker wel in de nabije omgeving van Zonnemaire en Brouwershaven. Ook op Noord-Beveland komen op een aantal plaatsen regelmatig kleine zwanen voor. Zo zijn ze vaak te zien in de Nieuw-Noord-Bevelandpolder in de omgeving van Colijnsplaat of verder westelijk nabij Kamperland. De exacte plaats kan van dag tot dag veranderen, omdat de vogels vooral tijdens de bietenoogst vaak op zoek zijn naar de meest recent geoogste percelen. Het waarnemen van kleine zwanen kan een groot deel van de dag plaats vinden. Vrij vroeg in de morgen (in de schemering) vertrekken de kleine zwanen van hun slaapplaatsen (Grevelingenmeer, Veerse Meer, Braak man) naar de foerageergebieden. Grote slierten vliegen dan richting de geoogste aardappel- en bietenpercelen waar ze ook de dag ervoor vaak voedsel zochten. Slaapplaatsen kunnen zeer grote groepen kleine zwanen herbergen, die overdag vaak over grote gebieden uitzwermen. Zo komen de vogels die in het Greve lingenmeer slapen, voor over een groot deel van Schouwen-Duiveland. Vaak zijn deze groepen in het veld al op grote afstand waar te nemen als witte vlekken in het landschap. Doordat ze op geoogste bieten- en aardappelakkers foerageren, is het niet al te moeilijk om dichtbij te komen. Het is wel belangrijk om dan niet uit de auto te stappen, omdat op die manier de kans groot is dat ze wegvliegen (waarnemen per fiets of lopend is daarom ook erg moeilijk). Daarna is het gewoon een kwestie van kijken en vooral enig geduld op brengen. Wat is er te zien Er is veel activiteit in foeragerende groepen kleine zwanen waar te nemen. Zo is het leuk om een familie binnen de grote groep te volgen. Al schuifelend door een geoogste bieten akker zie je dat de ouders vaak de weg al rondpikkend "vrijmaken" voor hun jongen. Echte gevechten komen daarbij niet al te vaak voor, maar ze hebben wel behoefte aan wat ruimte voor de familie. De aankomst van andere kleine zwanen leidt tot speciaal gedrag; vaak gaan diverse vogels bij elkaar staan en roepen ze om het hardst met hun vleugels wijd gespreid. Ook zul je vaak groepjes (families) kleine zwanen tijdens het foerageren even zien wegvliegen wanneer er geen zoet water op de akker te vinden is. Regelmatig wordt er namelijk een slokje water gedronken, soms in een nabije sloot en soms in een nabijgelegen kreek of ander watertje. Later op de dag kan het vertrek - andermaal in de schemering - naar de slaapplaatsen worden bekeken. Steeds meer en steeds vaker zijn er dan roepende vogels in de groep. Plotseling vertrekken er enkele en niet kort daarna vertrekt een groot deel van de kleine zwanen. De laatste zullen pas in het donker vertrekken en alleen de geluiden tijdens het vliegen zijn dan nog enige tijd waarneembaar. Na een dergelijke ervaring zal het duidelijker zijn waarom Zeeland naast "ganzenland" ook "kleine zwanen"- land is. Met dank aan de Ganzenwerkgroep Zeeland. Dhr. C. Berrevoets is coördinator van de ganzen- en zwanentellingen in Zeeland.

Zeeuws Landschap | 2001 | | pagina 8