V OGELKIJKGEBIEDEN DE BRAAKMAN DOOR: HENK CASTELIJNS EN ALEX WIELAND ingang van dit nummer start in Zeeuws Landschap de nieuwe artikelenserie 'Vogelkijkgebieden'. We nemen u mee naar de beste vogelkijkgebieden in onze provincie. Het gaat om speciaal geselecteerde gebieden, verspreid over heel Zeeland, variërend van grote natuurgebieden tot en met kleine trektelpunten. Van ieder gebied wordt door een lokale vogelkijker uitleg gegeven over de mogelijkheden om vogels te kijken. Naast de mogelijkheden om vogels te kijken, wordt er natuurlijk ook ingegaan op de vogelrijkdom en op bijzondere zeldzaamheden die er al zijn vastgesteld. Al met al, veel praktische informatie waarmee u zelf eens een kijkje kunt gaan nemen in het betreffende gebied, misschien wel om het lijstje zeldzame soorten nog wat uit te breiden! Het eerste gebied dat behandeld zal worden in deze serie is de Braakman, gelegen in Zeeuws-Vlaanderen. De Braakman De Braakman is een afwisselend gebied met weilanden, akkers, bossen, kreken, industrie en schor. Grofweg genomen ligt het tussen Biervliet, Hoek en Philippine. Dit gebied vormde vroeger het stroom gebied van de Braakmangeul waar uitgestrekte slikken en schorren te vinden waren. Tot 1952 stond de Braakmangeul in open verbinding met de Westerschelde, daarna is deze rechtstreekse verbinding met de rivier verbroken en staan alleen de Paulinaschor en de Zandplaat nog onder directe invloed van de Westerschelde. Na het afsluiten van de Braakman geul is het gebied sterk veranderd. De gronden die niet zo geschikt waren voor de landbouw zijn deels ingeplant met bos; op de overige gronden zijn de landbouw, industrie en recreatie ontwikkeld. Voor de natuur was dit niet altijd even gunstig. Toch is de Braakman al die tijd een aantrekkelijk vogelgebied gebleven, al is het gebied de laatste decennia wel minder aantrekkelijk geworden voor steltlopers. Maar er is hoop, want de Braakman is gelegen in het project Herinrichting Hoek. Dit betekent dat er de komende jaren (hopelijk) diverse maatregelen uitgevoerd gaan worden die de natte natuur ten goede komen. De vogelaars hopen dat er ook enkele projecten worden uitgevoerd die ondiep water en slikrandjes opleveren en daarmee watervogels aan zullen trekken. Soorten rijkdom De grote variatie aan biotopen, de ligging direct langs de Westerschelde en de aanwezigheid van veel water, garanderen een grote soortenrijkdom en grote aantallen vogels. Vandaar dat het gebied altijd in de belang stelling heeft gestaan bij vogelaars. En wanneer er intensief gekeken wordt, worden er ook zeldzaamheden ontdekt. Tot op heden zijn er in het Braakman- gebied 283 vogelsoorten vastgesteld. Vooral het grote aantal zeldzame watervogels in de jaren 80 valt in de bijgevoegde tabel (blz.11) op. In de Braakman is op elk tijdstip van de dag, het gehele jaar rond, veel te zien. Gedurende de zomermaanden zijn er echter meer recreanten en minder vogels. Voor een bezoek aan het Braakmangebied kun je, als je alles wilt bekijken, gerust een hele dag uittrekken. In het gebied liggen diverse vogelkijkpunten die zeer de moeite waard zijn. Corresponderend met de nummers op de kaart worden hieronder de beste kijkpunten behandeld. Paulinaschor (1) Een restant van het eens zo grote schorrengebied waar vooral in de win ter en in de trektijd veel vogels komen foerageren op het slik en rusten in het schor, je kunt er veel eenden (onder andere pijlstaart en smient) en stelt lopers zien. Het gebied is te overzien vanaf de zeedijk die aan de zuidzijde van het gebied ligt. Eind april, begin mei, komen hier honderden regen wulpen slapen en in de winter foera geren er op het slik IJslandse grutto's. Net voorbij het paalhoofd aan de westzijde van het gebied slapen dan blauwe kiekendieven. Mosselbanken en Zandplaat (2) De Mosselbanken (2a) is een voor malig schor dat in het verleden in- Het Braak mangebied; voor excursie zie Agenda. De Braakman kreek. (jaap Poortvliet)

Zeeuws Landschap | 2001 | | pagina 9