VOSSEN KOLONISEREN ZEELAND IN SNEL TEMPO DOOR CHIEL JACOBUSSE ds is bezig aan een stevige opmars in Nederland. Ook in sommige delen van Zeeland is een waarneming van een vos geen uitzondering meer. Moeten we daar blij om zijn of vormt het een bedreiging voor bijvoorbeeld weidevogels? Er is nog maar weinig over nagedacht. Als de vos ten tonele verschijnt is dat dikwijls onverwacht. Zo ook in de lepelaarkolonies in het oudste natuurreservaat van Nederland, het Naardermeer. De vos hield er ware plundertochten en iedereen hield zijn hart vast. Voor lepelaars heeft Nederland een speciale verantwoordelijkheid, want tot voor kort was ons land het enige in Noordwest-Europa waar lepelaars broeden. Natuurbeschermers vonden bijna unaniem dat in dit speciale geval de vos bejaagd moest worden. En zo gebeurde, maar de vos liet zich niet zonder meer verjagen. Bovendien.... het "kwaad" was al geschied. Wat er aanvankelijk als een enorme bedreiging uitzag, bleek uiteindelijk een geweldige impuls voor de lepe laarstand. De kolonie raakte op drift en de lepelaars gingen ijverig op zoek naar nieuwe geschikte broed gebieden. Overal ontstonden nieuwe kolonies, tot in de ons omringende landen toe. Ook in Zeeland werden enkele geschikte broedgebieden gekoloniseerd, te weten in het Veerse Meer, het Krammer Volkerak en het Markiezaat. De lepelaar staat er beter voor dan ooit. Er bestaat nog zo'n successtory. Die betreft de zilvermeeuwen in de Hollandse vastelandduinen. Jarenlang maakten natuurbeheerders zich druk over de steeds maar uitdijende populatie van deze roofzuchtige meeuw. Niet zelden ging dat ten koste van andere grondbroeders uit het duin als de wulp en de bergeend. Dat duurde totdat de vos op het toneel verscheen. Die wist de meeuwenstand in korte tijd sterk te reduceren door de kolonies te plunderen. Alleen de paren die als reactie op het gevaar op de platte daken van flatgebouwen nestelden, weten nu nog jongen groot te brengen. Het meeuwenprobleem is verleden tijd! Het zijn dit soort feiten, die - samen met het onverwachte op doemen van de vos in nieuwe gebieden- ervoor zorgen dat er door natuurbeheerders nauwelijks wordt nagedacht over de impact van een nieuwe toppredator als de vos. Hoe komt het eigenlijk dat de vos zich zo uitbreidt? In historische tijden heeft de vos zich nooit in West- Nederland vertoond. Er zijn althans geen gedocumenteerde waarnemingen van de laatste eeuwen. Dat het dier nu zo'n snelle opmars maakt, komt vooral doordat jonge vossen een veel betere overlevings kans hebben dan vroeger. Het zijn vooral de jonge exemplaren die wegtrekken om nieuwe gebieden te koloniseren. Een zeer groot deel daarvan kwam vroeger om door voedselschaarste, mede doordat ze nog onvoldoende ervaring hebben met het bemach tigen van een prooi. De vos heeft zich echter de laatste decennia ont popt tot een rasechte cultuurvolger die uit vuilnisbakken en containers het eetbaar afval opvist en zo de tijden van schaarste overleeft. Bovendien zijn vossen in staat om ook bij de voortplanting de tering naar de nering te zetten. Als er voldoende voedsel is worden er meer jongen geproduceerd. Verspreiding in Zeeland Al halverwege de jaren tachtig werd in de inlaag voor de Vlietepolder op Noord-Beveland een vos geschoten (sic!). Algemeen werd er toen van uit gegaan dat het om een uit gevangen schap ontsnapt exemplaar ging. Daarvan zijn we inmiddels niet meer zo zeker, want jonge vossen kunnen

Zeeuws Landschap | 2001 | | pagina 18