Neeltje Jans Bezoekerscentra Excursies en gidsen lÉhlÉ^TWVffÉi^i ft voor streekgerechten en regionale volksverhalen zijn erin opgenomen. Het deel over Zeeland werd gratis verspreid onder alle donateurs. Niettemin werd er voor tienduizenden guldens aan vrijwillige giften gestort naar aanleiding van het rondsturen van de boekjes. Een hart onder de riem voor de organisatie! De boekjes worden landelijk voor al ingezet voor de vergroting van de naamsbekendheid van de provinciale landschappen. Met steun van onder meer het Nationaal Park Oosterschelde en het Interreg-fonds, werd op Neeltje Jans een aantal nieuwe voorzieningen gerealiseerd, waaronder het Getijdenpad, een vogelobservatiescherm, een uitkijkpunt bij de Slufter en diverse infopanelen. Traditiegetrouw werden op Neeltje Jans in samenwerking met Natuurmonumenten honderden excursies georganiseerd. In het bijzonder de excursies die georganiseerd worden met de Nederlandse Onderwatersport Bond (NOB), en de vaartochten met de "Friesland" worden door veel mensen gewaardeerd. De geplande realisatie van een bezoekerscentrum van het Nationaal Park Oosterschelde kan een nieuwe impuls bete kenen voor het gidsenwerk op Neeltje Jans. Voorbereidingen zijn getroffen voor vernieuwing van de expositie in het bezoekerscentrum Saeftinghe. Een derge lijke vernieuwing werd dit jaar gerealiseerd in bezoekerscentrum 1 Zwin bij Cadzand-Bad. De financiering ervan was mogelijk door projectsubsidies aan Het Zeeuwse Landschap, zodat onze Stichting zich eigenaresse van de nieuwe expositie mag noemen. Vanuit het publiek komen veel enthousiaste reacties op de interactieve tentoonstelling. In de eerste drie maanden na de heropening waren er al meer dan 5000 bezoekers! De expositie is in bruikleen afge staan aan de exploitant van het centrum, de gemeente Sluis-Aardenburg. Er is sprake van een inspirerende en vruchtbare samenwerking tussen beide partijen;" In de reservaten van Het Zeeuwse Landschap werden een kïeïne'2o.ooo'bezoekers rondgeleid door een team van meer dan 70 vrijwillige gidsen. Als steeds waren -in volgorde van bezoekersaantallen- het Verdronken Land van Saeftinghe, Neëltjé Jan's'ën het Zwin het meest in trekidOverlgfns lijkt het er op dat de jarenlange groei van het aantal bezoekers nu aan het afvlakken is. De donateursexcursies, waarbij in principe atfe ferrëlnéPw^toerbeurt aan bod komen, worden echter steeds drukker bezocht. Vooral het organiseren van een gelijktijdige kinderexcursie blijkt veel mensen aan te spreken. Veel commotie ontstond tijdens en na een excursie in Saeftinghe waarbij een schoolklas niet uit het schor kon in verband met het opkomende vloedwater. Een en ander was aanleiding om de procedures voor de begeleiding van excursiegangers kritisch te evalueren en aan te scherpen. Ook werd het aantal veiligheidsmiddelen uitgebreid. Gelukkig kon worden vastgesteld, dat er bij h'et incident geen moment echt gevaar dreigde voor onze gasten. Medewerkers van de Stichting investeren veel in deskundigheidsbevordering van de gidsen. In 2000 werd onder meer medewerking verleend aan twee algemene gidsencursussen van het IVN, aan de cursus Oosterscheldegids en aan de Groene cursus van het IVN De Bevelanden. Interne cursussen werden georganiseerd voor de gidsen in Saeftinghe en voor een vernieuwd gidsenteam voor het Zwin. stichting Het Zeeuwse Landschap j

Zeeuws Landschap | 2001 | | pagina 36