Aan het werk in het pompstation Oranjezon, 1910. (archief DELTA N.V.) bij Vrouwenpolder. Het water wordt bij Oranjezon opgepompt en door een elf kilometer lange leiding, met een doorsnee van tweehonderd millimeter, naar de watertoren in Middelburg gevoerd. Deze watertoren, die in 1892 zijn werk gaat doen, heeft een ijzeren reservoir met een inhoud van driehon derd kubieke meter. De werken in Oranjezon bestaan uit een gesloten draineerleiding. In juni 1892 is het feest, de duinwaterleiding wordt officieel in exploitatie gebracht met 363 aansluitin gen. Al gauw komen er echter klachten: het water is geel getint en niet reukloos. Een scheikundige en geneeskundige oefenen con trole uit. Voorgesteld wordt een ontijzeringsinrich- ting te bouwen, in de vorm van een cokestoren van zes meter hoogte. Na ingebruikname van de cokestoren houden de klachten over onaangename geur van het water op. Op advies van de gemeen tegeneesheer wordt ook nog een na-infiltratie van het water door beenderkool toegepast. Nieuwe voorzieningen Als de waterwinning tien jaar aan de gang is, wor den nieuwe voorzieningen getroffen. Meer landin waarts, in de vroongronden van het duingebied, worden twintig nieuwe waterwinputten geslagen. De waterwinputten worden uiteindelijk vervangen door een open winningkanaal. In 1920 wordt het eerste open draineerkanaal in gebruik genomen. Dat heeft een lengte van zevenhonderd meter. In 1922 komt er elfhonderd meter kanaal bij. Bij de watertoren Middelburg komt in 1924 een laagre- servoir met een inhoud van tweeduizend kubieke meter. Hiermee wordt de watervoorraad in de toren steeds op peil gehouden. Walcherse platteland Buiten Vlissingen en Middelburg blijft de bevolking op het Walcherse platteland nog steeds aangewe zen op regenbak en emmer. Het Rijksbureau toont aan dat het Walcherse platteland met enige goede wil en medewerking zonder hoge kosten van een waterleiding kan worden voorzien. In 1929 luidt het advies aan de gemeente Middelburg: "Het ver dient voor de gemeente Middelburg alle aanbeve ling om hare bemoeiingen met de drinkwatervoor ziening van het eiland Walcheren niet verder uit te strekken dan tot de gemeenten welke in hoofd zaak ten noorden en westen van het Kanaal door Walcheren gelegen zijn, met uitzondering van Vlissingen." Begin jaren dertig wordt in Oranjezon een geheel nieuwe zuivering gebouwd, aangepast aan een hogere capaciteit en nieuwe technieken. In 1932 wordt Domburg op de waterleiding aange sloten. Een watertoren in de Domburgse duinen van dertig meter hoogte en een reservoir van tweehonderd kubieke meter markeert de vooruit-

Zeeuws Landschap | 2002 | | pagina 10