gang. Aansluiting van Vrouwenpolder op het waterleidingnet volgt in 1934. Tijdens de Tweede Wereldoorlog krijgt ook Vlissingen drinkwater uit Ora njezon. Na 1953 Oranjezon wordt door de watersnoodramp van 1953 aangetast; het zoute water overstroomt het duingebied. De winning komt geleidelijk op gang. Na het slaan van 25 nieuwe bronnen verloopt de winning beter. Vanaf 1953 start de samenwerking met de N.V. Waterleiding Midden-Zeeland. Oranjezon wordt ingezet om het noordwestelijke deel van Walcheren te voorzien van drinkwater. Wanneer in 1963 een nieuw winningkanaal van elf honderd meter wordt gegraven, ontstaat er toene mend verzet tegen de waterwinning. In 1965 wordt de hoogste jaarproductie gehaald. Er wordt 900.000 kubieke meter water onttrokken aan het duingebied. Op 1 januari 1984 komt Oranjezon in exploitatie bij de Watermaatschappij Zuidwest-Nederland (WMZ). De productie wordt teruggebracht tot 350.000 kubieke meter, wat meer overeenkomstig de draagkracht van het duingebied is. Op 1 juli 1995 wordt na meer dan honderd jaar de actieve waterwinning beëindigd. Oranjezon krijgt voor DELTA Nutsbedrijven de status van calamitei ten/reservewinning. Daarbij wordt gebruik gemaakt van dertig oude bronnen. De watervoor ziening staat gemiddeld één uur per dag bij. Het water wordt rondgepompt en vloeit weer terug het duingebied in. Op deze wijze wordt de appara tuur getest en up-to-date gehouden. Want bij cala miteiten moet Oranjezon binnen 24 uur in bedrijf. Overdracht Op 19 december 2001 vindt de overdracht van het beheer van het voormalig waterwingebied aan Het Zeeuwse Landschap plaats. DELTA N.V. geeft voor een periode van dertig jaar driehonderd hec tare van Oranjezon in erfpacht aan Het Zeeuwse Landschap, de overige honderd hectare komt van de Dienst der Domeinen. Het reservewaterwingebied met de installaties blijft eigendom van DELTA. Daarom is het logo van DELTA nog steeds te vinden aan de ingang van een van de fraaiste duingebieden van ons land. Mevr. R. Goudbeek en dhr. A. Parre zijn medewerkers van DELTA N. V.

Zeeuws Landschap | 2002 | | pagina 11