\C^r mm Planten van natte duin valleien terug in Oranjezon N; 'VP. *5 174 Door Chiel Jacobusse latte duinvalleien worden vanouds beschouwd als een Mekka voor floristen. Er is sprake van een grote variatie enerzijds, maar anderzijds ook van een aantal gespecialiseerde soorten die typerend zijn voor dit milieu. Vanouds is Oranjezon en omgeving bekend als vindplaats van een aantal van die bijzondere soorten. Als gevolg van verdroging van de duinen waren veel soorten echter in de loop van de twintigste eeuw verdwenen. Dankzij herstelprojecten is inmiddels een aantal soorten weer present, en het ziet er naar uit dat er nog meer soorten zullen terugkomen. Dit artikel geeft de stand van zaken anno 2002. Natte duinvalleien kunnen op verschillende manieren ontstaan. Primaire valleien ontstaan op aangroei ende standen als zich een nieuwe duinenrij vormt, die ervoor zorgt dat een stuk strandvlakte geleide lijk aan gevrijwaard raakt van overstroming met zeewater. In de Nederlandse situatie is aangroei van de kust en dus ook het ontstaan van primaire duinvalleien een zeldzaam fenomeen. Een schitte- Het Munninkendal, een oude, herstelde duinvallei. (Chiel Jacobusse) rend voorbeeld van zo'n primaire vallei, een van de weinige, vormt de Verklikker, in de Kop van Schouwen. Zo'n primaire vallei is aanvankelijk vooral begroeid met planten uit de zilte sfeer, zoals melk- kruid, zilte rus, hertshoomweegbree en moeraszout- gras. Als de laatste soort verschijnt, is dat een teken van voortschrijdende ontzilting en dan kan worden uitgekeken naar planten als het fraai duizendgul- denkruid, de waterpunge en de krielparnassia. Secundaire duinvalleien ontstaan door verstuivings processen in bestaande duincomplexen. Als de wind eenmaal grip krijgt op een stuk duingebied kan die verstuiving met enorme snelheid doorgaan; soms daalt het maaiveld met meerdere meters per jaar. Ook secundaire duinvalleien ontstaan nauwe lijks meer, omdat in het kader van het kustbeheer de duinen worden vastgelegd door de aanplant van helm en andere waterstaatkundige maatregelen. Slechts op plaatsen met een zeer brede duinenrij krijgen de elementen soms tot op zekere hoogte vrij spel. Voor een mooi voorbeeld moeten we wederom naar de kop van Schouwen, en wel naar de Zeepeduinen, waar fraaie secundaire valleien met de bijbehorende vegetatie te bewonderen zijn. Kwelwater Dat duinvalleien zo gevarieerd zijn, komt vooral door het optreden van kwelwater. In de duinen in Zuid-Nederland heeft dat kwelwa ter een hoog kalkgehalte en veel duinvalleiplanten zijn uitgesproken kalkminnend. Het geldt bijvoor beeld voor de parnassia, de moeraswespenorchis en voor de herfstbitterling. Stuk voor stuk zijn het zeldzame soorten, die daarnaast ook nog eens bij zonder mooi zijn om te zien. Omdat de kwel niet overal even sterk is, terwijl bovendien processen als

Zeeuws Landschap | 2002 | | pagina 12