ontkalking en ontzilting op de ene plaats in een vallei sneller verlopen dan op de andere plaats, worden duinvalleien steeds gevarieerder naarmate ze ouder worden. In het Waddengebied ontstaat als gevolg van ontkalking (verzuring) op den duur zelfs vochtige heide in de duinvalleien, maar zover komt het in het Deltagebied nooit. Ontkalkte val leien worden hier gekenmerkt door het optreden van planten als stofzaad, rondbladig en klein wintergroen. Herstelprojecten In de duinen van Oranjezon is gedurende de laatste tien jaar een aantal herstelprojecten uitgevoerd om verdroogde valleien weer in hun oude glorie te herstellen. Het eerste project werd uitgevoerd aan de westkant van het gebied. Wat hier erg opval lend is, is vooral het veelvuldig optreden van het zeldzame dwergvlas, een soort die geldt als indica tor voor de betere duinvalleien. De plant heeft er gezelschap van onder meer dwergbies, zeegroene zegge en fraai duizendguldenkruid. In de oostelijke helft van het gebied is het oude waterwinkanaal gedempt en daarbij zijn in het kader van de graaf werkzaamheden drie oude valleien hersteld. Het gaat om (van west naar oost) het Munnikendal, het Tweede Kreekgat en het Hazendal. Juweeltjes Deze valleien zijn inmiddels uitgegroeid tot ware juweeltjes. Merkwaardig genoeg verschenen er eerst allerlei zoutplanten, zoals de zilte schijnspurrie, het melkkruid en de behaarde boterbloem. De verklaring daarvoor is dat het gaat om 'nalevering' van zout dat ooit bij het ontstaan van de aangrenzende duinen in het sediment zat. Als gevolg van vergravingen ver plaatsen de kwelstromen zich en in het kwelwater wordt het 'fossiele' zout opgelost, om vervolgens in de nieuwe valleien aan de oppervlakte te komen. Behalve dat dit een fraai extra aspect geeft aan de flora van de herstelde valleien is het ook een indica tie dat de herstelprojecten een geslaagde poging zijn om de uiterst subtiele milieuomstandigheden van een meer natuurlijke vallei met succes na te bootsen. Er zijn nieuwe kwelstromen op gang gekomen en Strandduizendguldenkruid. (Chiel Jacobusse) bovendien ligt het maaiveld precies op de goede hoogte om uitdroging enerzijds en verdrinking van de vegetatie anderzijds te vermijden. Heel wat soor ten van natte duinvalleien zijn in de nieuwe valleien talrijk te vinden. Het fraai duizendguldenkruid, de late zegge, het aan vlas verwante geelhartje zijn volop aanwezig. De laatste nieuweling werd afge lopen zomer aangetroffen, namelijk de dwergbloem. Zoals de naam aangeeft is het een miezepietertje dat aan de gemiddelde wandelaar niet besteed is. Maar als indicator voor waardevolle duinvegetaties staat de dwergbloem bij veel natuurbeheerders hoog op het wensenlijstje. Het verschijnen van deze zeldzame soort geeft aan dat we zeker nog meer verrassingen kunnen verwachten in de komende jaren. Doorndal Dat laatste geldt zeker ook voor het nieuwste her stelproject dat is uitgevoerd, het Doorndal. Het Doorndal ligt in de westelijke helft van Oranjezon, grenzend aan het uitgestrekte dennen bos. De vallei ligt er nu bij als een maagdelijke

Zeeuws Landschap | 2002 | | pagina 13