EXCURSIE Rectificatie 6. Roompothaven buiten met strekdammen: Tijdens en na een (zware) storm is het altijd span nend deze haven af te kijken. Zeevogels komen dan soms in de haven beschutting tegen de harde wind zoeken. Ook de dagen na een storm kunnen verzwakte vogels in de haven worden aangetrof fen; regelmatig worden in de winter alk en zee koet gezien. Een Noordse stormvogel pleisterde op XX op de noordelijke strekdam. Op 15 september 1997 ver bleef tijdens een zware storm een jonge vorkstaart- meeuw in deze haven en op 14 februari 1995 een grote burgemeester. Op de strekdammen zijn zo nu en dan paarse strandlopers, drieteenmeeuwen en kuifaalscholvers aanwezig en hier foerageren altijd scholeksters, steenlopers, zilverplevieren en een enkele kanoet. 7. Bosjes Noordzeekant: Vlak naast Noordland ligt een lange strook met kleine struiken en duindoorns. Deze bosjes worden in het voor- en najaar regelmatig grondig afge zocht door fanatieke vogelaars. Hier zijn al heel wat bijzondere waarnemingen gedaan: grauwe fitis, Pallas boszanger, bladkoning, humes bladko ning, sperwergrasmus, kleine vliegenvanger, draaihals, roodkeelpieper en grauwe klauwier. Soms is een grote bonte specht, houtsnip, beflijster of ransuil aanwezig. Ook algemenere soorten zijn hier in de trektijd te vinden zoals goudhaan, vuur- goudhaan, zwarte mees, koperwiek, kramsvogel, tjiftjaf en fitis. Bijzonder was het najaar van 2001 toen tijdens een "fall" de bosjes en duinen vol bleken te zitten met vele tientallen zwarte rood staarten, gekraagde roodstaarten, bonte vliegen vangers en grauwe vliegenvangers. Vorkstaartmeeuw. (M. Zekhuis) Dinsdag 14 mei, 19.30 u. Vertrekpunt op parkeerplaats Neeltje Jans, bij ingang Waterland. 8. De kering: Voor de kering foerageren vaak grote aantallen meeuwen en sterns. Het hangt van het tij af of de vogels aan de binnenkant of aan de buitenkant van de kering foerageren. Tussen de groepen meeuwen en sterns zijn vaak bijzondere soorten aanwezig: drieteenmeeuw, dwergstern en een enkele keer een vorkstaartmeeuw. Op 16 septem ber 1996 foerageerde voor de kering een Noordse pijlstormvogel. Op al deze meeuwen en sterns komen in de maan den augustus en september regelmatig jagers af zoals grote, kleine of kleinste jager. Tijdens de win ter zijn langs de kering zeekoet, alk en kuifaalscholver te vinden. Dank aan Peter Meininger en Pim Wolf voor het verstrekken van aanvullende waarnemingen. Dhr. P.P. de Vries is lid van de Vogelwerkgroep Walcheren. In het onderschrift behorend bij de vogelfoto's van het artikel vogelkijkgebieden is in het vorige nummer een klein foutje geslopen. De middelste foto is een gestreepte strandloper, gemaakt door Chris Schenk. De linkse foto is een Syberische gestreepte strandloper, gemaakt door Hans Gebuis Smelleken. (Rob Versteeg)

Zeeuws Landschap | 2002 | | pagina 17