4 De wallen van Retranchement, een cultuurhistorisch element dat bijdraagt aan de specifieke kwaliteiten van Zeeland. (Chiel Jacobusse) zichtbaar in het netwerk van binnendijken, de kreekrestanten, de welen en dergelijke; ten derde, het goed bewaard zijn van deze natuurlijke en cul tuurhistorische waarden in een landschap dat groen en open is gebleven, als gevolg van het lang durige isolement van de eilanden in de delta. Als de aanwijzing tot Nationaal Landschap bijdraagt aan het bewaard blijven van die waarden kunnen we daar alleen maar gelukkig mee zijn! Maar de aanwijzing tot Nationaal Landschap houdt meer dan alleen maar behoud van ruimtelijke kwa liteiten in. Heel nadrukkelijk wordt in de Vijfde Nota gesteld dat er ook een gerichte ontwikkeling in de Nationale Landschappen in gang zal worden gezet: het Rijk zal in overleg met de provincie ont wikkelingsprogramma's gaan opstellen die zullen leiden tot investeringen in landschap, cultuurhisto rie, natuur, water en landbouw. Met andere woor den: er zal van rijkswege geld worden gestoken in een verdere kwaliteitsverbetering van de Nationale Landschappen. Ook dat is goed nieuws. Opgaven Met de aanwijzing tot Nationaal Landschap gaat Zeeland meespelen in de nationale eredivisie van waardevolle gebieden. Het krijgt als het ware een keurmerk mee. Dat is natuurlijk goed nieuws voor de recreatiesector, die duidelijk gebaat is bij een zo aantrekkelijk mogelijke omgeving. De opgave is natuurlijk wel om de recreatieve ontwikkelingen nu zodanig te sturen dat ze niet conflicteren met het doel van de aanwijzing, het overeind houden van kwaliteiten van het landschap. Dit zal onge twijfeld één van de belangrijkste opgaven zijn bij het ontwikkelingsprogramma dat moet worden opgesteld. Ook de landbouwsector kan zijn zege ningen tellen: het kabinet wil dat het beheer van de Nationale Landschappen mede zal worden gedragen door de boeren. De mogelijkheden voor de boeren om uit het onderhoud van het land schap een deel van hun inkomen te verwerven worden daarmee uitgebreid. Voor het behoud van het platteland is dat prima: het vitaal blijven van de grondgebonden landbouwbedrijven is welhaast een voorwaarde voor het groen en open blijven van het landelijk gebied in Zeeland. Maar er kan nog wel het nodige aan die open ruimte gebeuren. Op veel plekken in de diverse landbouwgebieden in Zeeland is landschappelijk nog een duidelijke kwaliteitsslag te maken. Uit een recent onderzoek naar de opvattingen en meningen over het Nederlandse platteland blijkt dat natuurlijkheid en kleinschaligheid hoog worden gewaardeerd, in tegenstelling tot de kaalheid en grootschalig heid van veel moderne agrarische landschappen. Meer bosschages, struwelen en bomen langs kavel- grenzen en op het boerenerf maken het landschap dus aantrekkelijker, en vormen tevens de concrete beheersobjecten waarvoor de boeren betaald zou den kunnen worden. Voor de toevoeging van meer natuurlijke elementen aan het netwerk van dijken,

Zeeuws Landschap | 2002 | | pagina 4