Graasbeheer in de Oudelandsche Kievittepolder £7|Vr,gJ WM JfciDSCHAjfe Door Fred Schenk Va anuit het zomers drukke Cadzand-Bad loop je binnen tien minuten naar het internationale natuurgebied Het Zwin. Voordat u op het strand arriveert, passeert u nog een paar kleine natuurreservaatjes, de Oudelandsche Polder en de Kievittepolder. Met wat geluk maakt u tevens kennis met een kleine kudde Schotse Hooglanders. In het seizoen 2001 vond er nog in beide gebieden afzonderlijk seizoensbegrazing plaats (van mei tot november). Begrazing Graasbeheer is in verband met de kwetsbare vegeta tie en de hier aanwezige amfibieënpopulaties de beste beheersvorm. Echter, bij seizoensbegrazing worden de verruigde delen niet voldoende aange pakt en is het incidenteel nodig de verruiging machi naal te bestrijden. Bij een begrazing die het hele jaar duurt, worden de verruigde delen in de wintermaanden wel aange pakt. Dat zal leiden tot meer geleidelijke overgangen in de vegetatiestructuur en de daarbij behorende microklimaten. En dat is gunstig voor onder andere insecten en de in het gebied aanwezige amfibieën- populaties. De Oudelandsche Polder en de Kievittepolder zijn twee aan elkaar grenzende natuurgebieden gelegen in West-Zeeuws-Vlaanderen. Beide gebieden, die in beheer zijn bij Stichting Het Zeeuwse Landschap, hebben een gezamenlijk oppervlak van circa vijftien hectare. De Oudelandsche Polder bestaat uit een kar- reveld (inlaag) met een zoet en zout deel. De Kievittepolder bestaat uit een duinlandschap dat deels verruigd is. De Oudelandsche Polder. (Fred Schenk) Kikkertje De poldertjes zijn belangrijk leefgebieden voor de boomkikker en mede door de erkenning als 'beschermd natuurmonument' buiten de wandelpa den niet toegankelijk. De boomkikker (Hyla arborea) is een klein gifgroen kikkertje (tot 4,5 cm) met zuignapjes aan het einde van de vingers en tenen. Vanaf het neusgat loopt een donkere zijlijn via het oog naar de achterpoot. In het voorjaar zijn de mannetjes in de nabijheid van de zoetwaterpoelen te vinden. Ze vormen 's nachts een luidruchtig koor, dat tot op één kilometer afstand nog hoorbaar is, met als doel de vrouwtjes voor de voortplanting naar het water te lokken. De vrouwtjes komen voor korte tijd naar het water, na het paren en het afzetten van de eiklompjes verdwijnen ze weer naar het landleefgebied. Veeroosters In het voorjaar 2001 zijn we gestart met de plaatsing van een viertal veeroosters, die dienen als veekering,

Zeeuws Landschap | 2002 | | pagina 10