v Bedreigingen s een slecht vliegend insect wordt de rechtvleu- gelige vooral getroffen door versnippering van het landschap en de toename van het verkeer. Daarnaast speelt vermesting ook een belangrijke negatieve rol. Dit wordt veroorzaakt door het gegeven dat de dieren hun eieren op de grond of laag in de vege tatie leggen. Die eieren hebben zonlicht nodig voor de ontwikkeling. Een al te ruige begroeiing, veroorzaakt door een te voedselrijke bodem, neemt echter het noodzakelijk zonnetje weg, met een catastrofaal gevolg voor ons zingend insect. Een verschralingbeheer en de uitvoering van plagpro- jecten zijn dan een uitkomst. Daarvan profiteren ook talloze andere insecten die dezelfde halfopen vegetaties nodig hebben: graafbijen en wespen, mieren, spinnen en spinnendoders. Kunnen we voorkomen dat kwetsbare soorten als de veenmol of de veldkrekel uit ons landschap verdwijnen? Voor de veldkrekel is In Zeeuws-Vlaanderen recen telijk een plagproject uitgevoerd. De populatie is hier nu flink uitgebreid. Voor de veenmol is een voorlichtingscampagne in voorbereiding (beide door Landschapsbeheer Zeeland). De in de tabel gepresenteerde trends zijn lande lijke. Regionale situaties kunnen daar wel van afwijken. De duinsabelsprinkhaan bijvoorbeeld is al een aantal jaren niet meer waargenomen in Zeeuws-Vlaanderen. Komt het dier hier nog wel voor? De blauwvleugelsprinkhaan handhaaft zich enkel nog in de duinen van Walcheren en Schouwen. We hebben de plicht zorgzaam om te gaan met de bedreigde soorten. Eén soort blijkt gezien zijn verspreiding binnen Nederland typisch Zeeuws: de ook in 'Zeldzaam Zeeuws' beschreven greppelsprinkhaan. Ook voor deze soort hebben we dus een verantwoordelijkheid te dragen. Door de medewerkers aan het Project Insect (insecteninventarisaties uitgevoerd door Het Zeeuwse Landschap) worden in verschillende terreinen ook sprinkhanen geïnventariseerd. Van deze terreinen zijn nu soortenlijsten beschikbaar. Voor dit artikel is gebruik gemaakt van gegevens van: Kees de Kraker, Lucien Calle, parttime mede werker van Project Insect, Chiel Jacobusse, Sandra Dobbelaar en Lucien Noens, waarvoor dank. Blauwvleugelsprinkhaan Gewoon doorntje Greppelsprinkhaan Kustsprinkhaan Struiksprinkhaan Blauwvleugelsprinkhaan

Zeeuws Landschap | 2002 | | pagina 18