Aan de slag! 'Hallo! Ja, hier ben ik, verstopt achter een grote zonnebloem! Ik zwaai met een klein blauw bloemetje. Je zou 'm bijna niet zien, omdat hij zo klein is. Misschien heet dit bloemetje daarom 'vergeet-mij-nietje'?! Om nu het stuifmeel bij de stamper te laten komen zijn er verschil lende manieren, bijvoorbeeld door de wind. In het voorjaar en ook wel in de zomer hangt de lucht dan vol met heel fijne stuifmeelkor- reltjes, die zo klein zijn dat je ze niet kunt zien. Sommige mensen kunnen daar niet goed tegen en worden er een beetje ziek van. Dat heet 'hooikoorts'. De bestuiving gebeurt ook door insecten zoals vlin ders of bijen. Als zij een bloem bezoeken, blijft het stuifmeel aan hun lijfje plakken. Bij de volgende bloem verliezen ze een deel van het stuifmeel op de stamper. Als 'beloning' vindt het insect zoete nec tar in de bloem. Begrijp je nu waarom de kroonbladeren zo mooi gekleurd zijn, of waarom bloemen zo lekker ruiken? Juist, om insec ten te lokken! Een leeuwebekje heeft ook een bijzonder trucje. Die plant wordt door een hommel bestoven. Als een hommel op de onderlip van de bloem gaat zitten, buigt de bloem open, zodat alleen een hommel in de bloem kan kruipen. Soms gaat een insect niet via de kelkopening van de bloem om bij de nectar te komen maar breekt via de buitenkant in. Op die manier vindt er dus geen bestuiving plaats! Hier zie je (afbeelding 'inbrekende hommel op smeerwortel) dat een hommel stiekem een gaatje boort om nectar te stelen. Bij de eerste bloem zie je dat hij al geweest is! Volgende keer gaat het over: wormen en hun vriendjes. Caroien, fcedankc.' 1. Jij kunt een witte bloem/kleuren! Zet een aontal dezelfde witte bloemen in/aparte vaasjes. Doe in elk vaasje een beetje kleurstdf. Kijk na een paar uren eens wat er gebeurd is! j 2. Schrijf op de tekent^' op de vorige bladzijde de juiste namen bij de delen vqij/de bloem: kelkblad, stamper, kroonblad, meeldra&piet helmknop. 3. Verzamel drie verschillende bloemen. Kun je de kroon bladeren tellen? En lijken de bloemvormen op elkaar? 4. Een heel mooie bloem is de grote, gele zonnebloem. Misschien mag jij er wel een zaaien: Wacht niet te lang om een zonnepit in de grond te doen, anders is hij niet volgroeid voordat het herfst is. Je kunt bij een zonne bloem heel mooi de verschillende bloemdelen zien. En groot dat hij wordt!

Zeeuws Landschap | 2002 | | pagina 23