25 Tijgerspin. (Alex Wieland) De verspreiding vindt plaats door de lucht. De jonge spinnetjes zitten in het voorjaar bij elkaar in een grote cocon. Tijdens een windvlaag verlaten ze de cocon en kunnen ze aan een spindraadje kilometers ver meevliegen op de wind. Indien dit een zuide lijke of zuidoostelijke wind is, kunnen enkele van deze spinnetjes in onze streek belanden. Indien ze dan landen in een gunstig biotoop met voldoende voedselaanbod, is er kans dat er een van deze klei ne spinnetjes uitgroeit tot een prachtige volwassen tijgerspin. Door de grootte en de prachtige kleuren vallen vooral de vrouwtjes goed op. De mannetjes zijn een stuk kleiner en hebben niet van die mooie kleuren. In zuidelijke landen is de tijgerspin talrijk. Door de goede herkenbaarheid van deze soort is het gemak kelijk en leuk de opmars van de tijgerspin in Zeeland te volgen. Ik wil dan ook iedereen vragen een eventuele waarneming aan mij door te geven. Dus let eens goed op in ruigere vegetaties (zoals zeer extensief begraasde weilanden, niet- of zo af en toe gemaaide bermen of dijken, etc.) of u dit juweeltje kunt vinden. e-mail: a.wieland@hetzeeuwselandschap.nl en elsenalex@hetnet.nl telefoon via Het Zeeuwse Landschap 0113-569110 Alex Wieland Oude beuk geveld Het hoofdkantoor van Het Zeeuwse Landschap staat in een landgoedbos, midden in Heinkenszand. Zeker voor Zeeland een bijzonder bos, omdat de meeste bomen ouder zijn dan 150 jaar. Bij de ingang stond voor kort een enorme, monumentale rode beuk, twintig meter hoog en 165 jaar oud. Al enkele jaren hield Chris de Groot, beheerder van het bos, een plaatselijk inrotting van de hoofdstam in de gaten. Afgelopen najaar is de beuk grondig onderzocht door een specialistisch boomverzorgingsbedrijf. De conclusie was hard: de boom was ernstig aangetast door de parasitaire dikrandtonderzwam en beschik te niet meer over voldoende gezond hout om weer stand tegen de parasiet te kunnen bieden. Waarschijnlijk was de zwam tot ontwikkeling geko men vanwege zonnebrand. Enkele jaren eerder waren buurbomen bij de oude beuk verwijderd. De stam kwam daardoor in de volle zon te staan, waardoor waarschijnlijk het cambium onder de dunne bast afstierf en er geen bast- en houtvaten meer aangemaakt werden. Houtrot en schimmelont wikkeling is dan het gevolg. Afgelopen maart is de beuk geveld. Er voor in de plaats werden twee, al iets grotere, parkbomen geplant; een tulpenboom (Liriodendron tulipifera) en weer een rode beuk. Gert-Jan Buth Kinderactiviteiten bij Biotopia Op een aantal dagen in de vakantiemaanden wor den speciaal voor kinderen van 8 tot 13 jaar in en om Biotopia leuke activiteiten gehouden. Onder begeleiding van mw. Adri Westland- Veldhuijsen, auteur van het boek "Creatief met natuurlijke materialen", worden drie kindermidda gen gehouden in het Clubhuis van Biotopia: - 6 augustus muizen, bijen en vlinders maken van elzenproppen; - 13 augustus bloemen maken van schapenwol, bladeren en zaden; en - 20 augustus schilderen met zand. Adri Westland werkt al jaren met natuurlijke materi alen. De vele vormen, kleuren en texturen van bloemen, bladeren, zaden en grassen vormen een onuitputtelijke bron van creatieve uitingen. Ze ver zorgt kinderpartijtjes bij u thuis of geeft cursussen over het verwerken van allerlei natuurlijke materialen. Onder begeleiding van Jobien Boonman en Miriam Bakker van Stichting Ark worden spannende excursies speciaal voor kinderen gehouden over water, water planten en waterdieren rondom Biotopia. Dit vindt plaats gedurende drie weekenden: 13 en 14 juli, 3 en 4 augustus en op 31 augustus en 1 september. Zij maken hierbij gebruik van schepnetjes, loepjes en zoekkaarten. De activiteiten duren ongeveer een uur, zodat er nog ruimschoots tijd overblijft om met het gezin andere onderdelen van de Floriade te bezoeken. Graag even vooraf aanmelden bij MVB voorde kinderactiviteiten, telefoon 035-6285011.

Zeeuws Landschap | 2002 | | pagina 25