Bol 2 We zijn blij u dit dikke zomernummer van Zeeuws Landschap aan te kunnen bieden. Er is geen speciale reden geweest voor de vier extra bladzijden; we hadden gewoon zo veel goede en leuke artikelen binnengekregen, dat we besloten u wat extra kijk- en leesplezier aan te bieden. In het openingsartikel wordt het begrip 'agrarisch natuur landschap' voor het eerst in Zeeuws Landschap besproken. Hoewel de meningen over het nut hiervan voor de natuur (uiteraard) verdeeld zijn, is de Stichting van mening dat door middel van een andere inrichting de natuur- en landschaps waarden van het agrarisch gebied versterkt kunnen worden en dat daarmee tegelijkertijd de bedrijfsvoering van de boer rendabeler gemaakt kan worden. Door natuurelementen toe te voegen, kan op een tamelijk eenvoudige wijze een vrij monotoon agrarisch gebied veranderen in een aantrekkelijk agrarisch natuurlandschap. En daar profiteren we uiteindelijk allemaal van. Behalve oog hebben voor wat er mogelijk zou zijn ter ver sterking van natuur- en landschapswaarden in de toekomst, willen we in de komende nummers van Zeeuws Landschap ook gericht aandacht geven aan het huidige beheer van onze terreinen en de resultaten daarvan. Fred Schenk geeft een eerste verslag van het terreinbeheer in de Oudelandsche Polder en de Kievittenpolder in Zeeuws-Vlaanderen. Verder is dit nummer een echt zomers nummer. Vlinders en sprinkhanen staan volop in de schijnwerpers. En de Agenda staat vol met excursies die er gedurende de zomermaanden worden gehouden in onze terreinen. We hopen velen van u in het veld te ontmoeten, om samen te genieten van al het moois dat onze provincie te bieden heeft! Tenslotte, dit is het tweede nummer in de nieuwe lay-out. We zijn benieuwd hoe u de nieuwe vormgeving van ons blad waardeert. Graag ontvangen we uw reacties op het redactie adres of per e-mail bij de eindredacteur. Agrarisch natuurlandschap Door aan een kaal agrarisch landschap natuurelementen toe te voegen, is winst voor natuur in het buitengebied vrij eenvoudig te behalen, aldus Marten Hemminga. Vlinders langs de rand van Saeftinghe Vlinderinventarisaties brengen verschillen tussen de gasdam en de zeedijk helder in beeld en leveren aanbevelingen voor het beheer. Graasbeheer in de Oudelandsche en Kievittepolder p. 10 Door middel van begrazing met een kudde Schotse Hooglanders wordt de natuur in twee kleine natuurreservaatjes de ruimte gegeven. Fred Schenk vertelt. Vogelen langs de Philipsdam In de serie 'vogelkijkgebieden' is het dit keer de beurt aan de Philipsdam, volgens vogelaars dé vogelboulevard van Zeeland. p. 12 Bezoekerscentrum Saeftinghe vernieuwd p. 14 Een fotoreportage van Wilco Jacobusse geeft een fraaie impressie van het vernieuwde bezoekerscentrum. Sprinkhanen en krekels in Zeeland Wat is een zomeravond zonder het romantisch getsjirp van deze zingende insecten? Lucien Calle gaat in het bijzonder in op de typisch Zeeuwse soorten. Natuurherstel Sophiapolder geeft fossielen prijs p. 20 v.A' i:< Koert p. 22 p. 16 Landschap in 't kort p. 24 Agenda Bij de voorpagina: hooibeestje. (Joop Rijnders) p. 26 Y

Zeeuws Landschap | 2002 | | pagina 2