Agrarisch Natuurlandschap TJTJT.TJ V* 755 vAi\Tl)SCllAri| 1 Door Marten Hemminga Kc koesteren wat er in Zeeland aan natuur aanwezig is. Dat is vanzelfsprekend de opzet van Het Zeeuwse Landschap. Mogelijkheden om grootschalige natuurgebieden te laten groeien zijn ech ter beperkt. Winst voor natuur en daarom ook voor de mens is echter te boeken door aanpassing van de inrichting van het buitengebied. Door natuurelementen toe te voegen, kan een kaal agra risch gebied veranderen in een aantrekkelijk agrarisch natuurlandschap. Een aantal inpolderingen in de twintigste eeuw uit gezonderd, is de landwinst die in de afgelopen eeu wen door bedijkingen in het deltagebied werd ver kregen vooral bedoeld geweest voor agrarisch gebruik, zoals beweiding of akkerbouw. Tot de dag van vandaag is Zeeland een provincie met een sterk agrarisch karakter. Nog steeds is de landbouw de belangrijkste ruimtegebruiker in het buitengebied. De aanloop In de eeuwen van landschapsgeschiedenis die ach ter ons liggen, heeft de economische exploitatie van het land altijd vooropgestaan. Dat was in Zeeland zo, en in de rest van Nederland niet anders. Inrichting en gebruik werden bepaald door de behoeften en mogelijkheden van de bewoners. In de periode vóór de snelle technologi sche ontwikkelingen in de landbouw in de twintig ste eeuw, ging die economische exploitatie samen met de instandhouding van een afwisselend en aantrekkelijk landschap. De talloze hagen die de kavelgrenzen omzoomden, waren soms bewust geplant als functionele veekeringen, waren deels ook spontaan ontstaan, maar hadden hoe dan ook onbedoeld een landschappelijke en ecologische waarde. Laaggelegen, drassige of zoute gebiedjes bleven ongebruikt of werden hoogstens als margi nale weidegrond ingezet, overgelaten aan de natuur, niet uit liefde daarvoor, maar als resultaat van een nuchtere kosten-baten analyse. Soortgelijke overwegingen leidden er honderd jaar geleden toe dat langs kavelranden steeds meer prikkeldraad werd gebruikt als veekering, en dat grondverbeteringstechnieken werden ingezet om ook niet of nauwelijks gebruikte landsnippers intensief te kunnen benutten. Kavelvergroting en egalisering droegen verder bij aan het economisch rendabele gebruik. Dat vooral in de afgelopen eeuw het landschap zo sterk is veranderd, is met name het gevolg van de radicaal andere, moderne technologieën die konden worden ingezet. Onbedoeld is daarmee het aandeel natuur in het landschap in de verdrukking geraakt en zijn de esthetische waarden van dat landschap afgenomen. De nieuwe realiteit Inmiddels zijn we aangeland in een nieuw millen nium. Zoals alle generaties voor hem, staat ook de hedendaagse boer voor de vraag hoe hij zijn grond rendabel kan maken. Het antwoord op die vraag was nooit eenvoudig, maar tegenwoordig zeker niet. De nieuwe economische realiteit omvat concurrentie op een open wereldmarkt, Afwisselend heggenlandschap met drinkpoelen ten zuiden van Nisse. (Chiel Jacobusse)

Zeeuws Landschap | 2002 | | pagina 3