waarvoor hij door de maatschappij (overheid, parti culiere organisaties) betaald wordt. Natuurbeheer zal zeker niet de reddingsboei zijn voor de land bouwsector, maar het kan wel bijdragen aan een rendabele bedrijfsvoering. Kruidenrijkdom op een extensief beheerde kreekrug in de Yerseke Moer. (Arnold van der Wees) Een agrarisch natuurlandschap kan door een uitge kiende invulling van de natuurelementen langs akkers en weilanden ook een zeer waardevol groot schalig habitat zijn voor planten en dieren, en daar mee ook een belangrijke ecologische functie heb ben. De teruggang van de veldleeuwerik tot staan gebracht en de das weer terug in Zeeland! Dat is natuurlijk wel een heel aanlokkelijk vooruitzicht. Experiment Sedert de jaren zeventig van de vorige eeuw kun nen boeren al een bijdrage krijgen van de overheid voor de instandhouding van natuurwaarden op hun grond. Maar van behoud van natuurwaarden in het landelijk gebied naar de uitbouw ervan tot een echt agrarisch natuurlandschap is nog wel een hele stap. Al weer een stapje verder in de goede richting is de grootschalige kwaliteitsimpuls voor het platteland die in de rijksnota "Natuur voor mensen, mensen voor natuur" (2000) op de agenda wordt gezet. In Zeeland is West-Zeeuws- Vlaanderen aangewezen als 'proeftuin' om prak tijkervaring met die kwaliteitsimpuls op te doen. Hopelijk wordt dat experiment een groot succes! Ook Stichting Het Zeeuwse Landschap bezint zich erop hoe zij, samen met andere partijen, een bij drage kan leveren aan de opwaardering van het landelijk gebied. Misschien kan ik u daar in een van de volgende nummers meer over berichten. Dr. M A. Hemminga is directeur van Het Zeeuwse Landschap. Kluut boven de Yerseke Moer. (Chiel Jacobusse

Zeeuws Landschap | 2002 | | pagina 5