Vlinders langs de rand van Saeftinghe UIZJSTT** a 6 Door Eddy Taelman en Alex Wieland I ot 2000 was er van de dagvlinders op de aan het Verdronken Land van Saeftinghe grenzende dijken niet zo veel bekend. In het kader van het onderzoek voor de nieuwe landelijke vlinderatlas en voor de vlinderatlas van Zeeland bezocht de eerste auteur regelmatig de aan het Verdronken Land van Saeftinghe grenzende zeedijk en de Gasdam. Koninginnepage. Joop Rijnders) Zeedijk Het Verdronken Land van Saeftinghe is een brak waterschor van circa drieduizend hectare dat regel matig wordt overspoeld. Voor vlinders is dit schor- rengebied minder geschikt. Aan de zuidkant wordt Saeftinghe begrensd door een zeedijk van ruim vijftien kilometer. De buitenste laag van de zeedijk bestaat uit klei. De vorm van de zeedijk en de vegetatie op de zeedijk zijn vrij monotoon, maar toch zijn hier voor vlinders soms nog enkele con centraties van nectarplanten te vinden. Op een klein stuk dijk dat gedeeltelijk bekleed is met ste nen staan meer nectarplanten (onder andere ijzer hard). Onderlangs de zeedijk liggen diverse bloem rijke bermen die waarschijnlijk een grote bijdrage leveren aan de vlinderrijkdom op de zeedijk. Een klein deel van de zeedijk maakt onderdeel uit van het proefproject "Natuurvriendelijke zeedijken". Deze dijk heeft aan de noordzijde veel flauwere oevers, maar is toch nog strak en monotoon. De vegetatie wordt hier, net als de rest van de zeedijk, bemest en te frequent en niet-gefaseerd gemaaid om momenteel als goed vlinderbiotoop te funge ren. Bijna alle dijkvakken worden in bepaalde peri odes (zeer) intensief begraasd door schapen. In het voorjaar wordt de zeedijk bemest met kunstmest om de zode optimaal te ontwikkelen. Distels (belangrijke nectarplanten) worden bestreden door te maaien of te spuiten. Soms komen ondanks de bestrijding toch nog distels in bloei, hier zijn de vlinders dan op aan te treffen. Gasdam De Gasdam is een leidingendam van ruim drie kilo meter lengte en ligt voor de zeedijk. De leidingen zijn afgedekt met een laag kalkrijk zand. De Gasdam wordt extensief begraasd door koeien. Sinds vijf jaar is de oppervlakte van de Gasdam Dagpauwoog. (Joop Rijnders)

Zeeuws Landschap | 2002 | | pagina 6