Landschap in t kort f r n T i -L/ 1..N i I ijdens een excursie in de zomer van 2000 door het Zwin in het kader van een insectenonder- zoek werd een typische soort slak ontdekt. Het betrof een opvallend witachtig gekleurde huis jesslak. Het huisje was vrij klein en smalgedraaid van vorm. Tijdens de excursie werden er ongeveer tien exemplaren verzameld. Opmerkelijk was verder dat alle slakjes op de stengels en bladeren van helmgras zaten. Zeehonden in de monding van de Westerschelde De laatste jaren neemt het aantal zeehonden in de Westerschelde weer toe! Niet alleen op de platen van Valkenisse zijn ze regelmatig te zien, maar ook op de Hooge Platen zijn ze een bijna dagelijkse ver schijning. Waren het er in 2000, na lange afwezig heid, nog maar slechts twee, in 2001 waren er gedurende de zomermaanden voortdurend zeven aanwezig. Menig watersporter afkomstig uit de jachthaven van Breskens heeft ze inmiddels al gezien. In het water zijn de dieren in hun element en benaderen de plezierboten soms tot op enkele meters. Rustend op de zandplaten vertonen ze een heel ander gedrag: ze zijn veel alerter en bij onraad vluchten ze snel het water in. Zeker in de maanden juni en juli, als ze hun jongen werpen, hebben ze hun rust nodig. Op dit moment (18 april 2002) lig gen er tijdens laagwater elf zeehonden te zonnen, zich nog niet bewust van het komende recreatiesei zoen. Geef ze de ruimte en benader ze niet te dicht. Met een verrekijker zijn ze op een afstand van circa 150 meter goed te zien. Niet alleen boten- bezitters kunnen genieten van deze aanblik, ook wandelaars over het Voorland van Nummer Eén kunnen ze tijdens laagwater meestal goed zien. Fred Schenk Tijgerspin in opmars Op 3 augustus 2001 is op het pad naar de noorde lijke schaapskooi in Saeftinghe de eerste tijgerspin voor Zeeland gevonden. De tijgerspin is een zuide lijke soort die de laatste jaren steeds verder oprukt naar het noorden. Factoren die hierbij een rol spelen, zijn: een warmer microklimaat in de zomer, zachtere winters en een toename van het ruigte-areaal.

Zeeuws Landschap | 2002 | | pagina 24