Ik kan niet zonder jou Week van het Landschap 2002 Kamgras en grazer Runderen plukken gras met hun tong en snijden het af met de ondertanden, paarden happen met hun lippen en knippen het af met hun tanden, schapen en herten met hun gespleten bovenlip, gebruiken hun tong en tanden en nemen fijne hapjes. De graaseffecten op planten zijn dus ver schillend per soort grote grazer. Er zijn planten die er op inspelen om van tijd tot tijd afgegraasd te worden, ze zijn heel vlot in het vormen van nieuwe bladeren. Ze hebben daar voordeel bij, want ze krijgen een kans te zegevieren over een hinderlijke buurplant die hen anders zou over groeien. Doordat de buur niet zo goed tegen de onthoofding kan, krijgt de snel herstellende een kans de concurrentie om licht en ruimte te win nen. Maar zo'n plant moet wel zorgen dat de gra zers van hem afblijven op het moment van voort planting. Het kamgras laat ons zien hoe zoiets opgelost wordt. Kamgras brengt smakelijk blad voort waar insect en grazer van houden en wordt dus bij voorkeur begraasd. Maar de bloemsten gels die het gras in juni voortbrengt zijn zo ver schrikkelijk taai dat geen grazer het lukt ze af te bijten of los te trekken. Een weide met veel kam gras kan er in de zomer als een gazon uitzien maar er blijft altijd een waas overheen liggen van alle bloeistengels die dan veilig het zaad kunnen laten afrijpen. Deze simpele aanpassing maakt dat kamgras goed bestand is tegen begrazing. In de concurrentie met andere planten heeft kam gras zelfs de grazers nodig om te kunnen voort bestaan. Frits Bink, De Nationale Landschappen Foto: Koos Dansen Noordse stormvogel, (archief Zeeuws Landschap) gels zoals eidereenden, zwarte zee-eenden en drieteen- meeuwen gezien. Overige gebieden Naast besproken gebieden zijn in de wijde omgeving van Westkapelle tal van goede vogelplekjes te vinden. Zo zijn er het Zuiderhoofd en het strandje ten zuid westen van het opslagterrein, het Kreekbos, de jonge bosaanplant tussen de Oostkreek en het dorp en de weitjes en bosjes rondom de manege, landinwaarts achter de ijsbaan. Wie alle leuke plekjes in de omge ving van Westkapelle wil bezoeken, zal merken dat een dag te weinig uren heeft om alles grondig af te zoe ken. Hoewel het najaar het beste seizoen is voor Westkapelle, is er het hele jaar door wel wat te beleven en kan de ondergewaardeerde voorjaarstrek soms ook spectaculair zijn! Dhr. R. Sponselee en dhr. J. Walhout zijn lid van de Vogelwerkgroep Walcheren. Jan van Gent. (archief Zeeuws Landschap)

Zeeuws Landschap | 2002 | | pagina 15