7 1 I I Regenwormen leven in de grond. Toch zul je wel eens een regenwormen gezien hebben. Vind jij regenwormen 'dieren'? Ze hebben immers geen echte poten, oren, ogen oF een zachte vacht. Regenwormen behoren tot de ongewer velde dieren. Dat zijn dieren die geen ruggengraat oF andere botten in hun lichaam hebben. Andere ongewervelde dieren zijn bijvoorbeeld kwallen. J Door: Carolien van de Kreeke-Abrahamse Illustraties: Adri Karman K'WJ Geelbruine kompaskwal Op de hele wereld zijn er wel 1800 soorten wormen. De lang ste is ruim twee- eneenhalve meter! Maar wees niet bang: die komen hier niet voor! De dauwworm is met een lijf van dertig centimeter de langste worm die in Nederland voorkomt. Een regen worm is maximaal twaalf centimeter lang. Die slijmhuid wordt gebruikt bij de paring, waar naast zaadcellen ook slijm uitgewisseld wordt. Een deel van het slijm verhardt na de paring en blijft als een 'band' om de worm zitten. Dat wordt een zadel genoemd. Wanneer de worm op het punt staat om eie ren te leggen, glijdt het zadel van de worm en veran dert in een cocon. Die is ongeveer zo groot als een kor rel rijst. Daaruit komen jonge wormpjes. De kop van de worm zit aan de kant waar het zadel zit. Eigenlijk kunnen we beter zeggen 'de voorkant' van de worm. Want hij heeft geen kop met ogen, oren en een neus. Wormen hebben wel een mond. Daarmee eet hij plantaardig materiaal. Bij voorbeeld bladeren, gras, wortels, fruit... het liefst, als dat al aan het rotten is! Nadat dat in het lichaam van de worm verteerd is, wordt de rest uitgepoept. Als je zijn naam hoort, zou je denken dat een regenworm van regen houdt. Maar dat is niet zo. Als het lang regent, kan hij in de grond niet ademen, en komt hij zo veel moge lijk naar boven in de grond kruipen. Als het dus veel regent, zie je meer regenwormen. Zo komt dit dier aan zijn naam! Zeeduizendpoot Het lichaam van een regen worm bestaat uit segmen ten, een soort ringen die aan elkaar zit ten. Elk segment heeft spieren. Door het bewe gen van lengte- en ring spieren kan een worm kruipen. Z'n lichaam wordt dan ingekrompen en uitgerekt. Daarbij zet de worm zich met zijn achterlijf van de grond af, en houdt zich aan de grond vast, met zijn chaetae. Dat is een moeilijk woord voor de borstelharen, die op zijn lichaam zitten. Op elk segment zitten, aan de buikzijde, vier paar bor steltjes. Bij de zeeduizendpoot, ook een worm, kun je die beter zien. Om te kunnen leven heeft de regen worm, net als wij, zuurstof nodig. Omdat hij geen lon gen heeft, haalt hij zuurstof uit de lucht door zijn huid De huid moet daarvoor wel vochtig zijn. Daarom heeft een worm een tweede huid, een slijmhuid. Gewone pad Daardoor wordt de aarde luchtiger en kan het (regen) water beter bij de wortels van planten komen. Maar regenwormen zijn ook nuttig als maaltje voor andere dieren zoals vogels, padden en mollen. Mollen zijn gemene vijanden, want zij slepen wormen naar een voorraadkamertje en bijten daar hun staart af. Zo kan de worm niet meer ontsnappen! Daardoor zijn wormen behoorlijk nuttig in de natuur. Want die uitgepoepte restanten maken de grond vruchtbaar. Ook maken ze door hun gekruip in de grond de aarde los.

Zeeuws Landschap | 2002 | | pagina 18