IN DIT NUMMER VAN DE REDACTIE 2 Door Jan Karkdijk Ik kan niet zonder jou! p. 3 Chiel Jacobusse over het thema van de Week van het Landschap. Ook onze activiteitenkalender van de Week van het Landschap is opgenomen. Baarzandse Kreek p. 6 Hoewel de bulldozers anders doen vermoeden, betreffen de grootschalige activiteiten in de Baarzandse Kreek een natuurherstelproject, dat in opdracht van Het Zeeuwse Landschap wordt uitgevoerd. Gert-Jan Buth beschrijft het project en de beoogde doelen. Dazen p. 8 Steeklustige, voor mensen hinderlijke insecten kunnen vanuit ecologisch gezichtspunt heel interessant zijn. Chiel Jacobusse over dazen. Vogelkijkgebieden: Westkapelle p. 12 Papagaaiduikers, rode wouwen, ortolanen, draaihalzen, onvoorstelbaar wat er bij de meest westelijk gelegen zeetrektelpost van Nederland allemaal te zien is. Jaco Walhout en Rob Sponselee doen verslag. Twee bijzonderheden uit Zeeuws-Vlaanderen p. 16 Twee floristen schrijven over een door hen uitgebreid onderzochte en gekoesterde soort. Koert p. 18 In Koert staan deze aflevering de regen wormen en hun levenswijze centraal. Aan de slag met deze gewone en toch bijzondere dieren. In 't kort p. 20 Agenda p. 22 U kon het al zien op de voorzijde van dit nummer: ook dit jaar organiseren de Nationale Landschappen in de laatste week van september de Week van het Landschap. En natuurlijk draagt ook de Stichting Het Zeeuwse Landschap daar haar steentje aan bij. Het thema van deze Week van het Landschap luidt: "Ik kan niet zonder jou". Met andere woorden, het gaat over samenwerking tussen allerlei organismen in de natuur. Die samenwerking kan gunstig voor beide par tijen zijn, maar ook uiterst nadelig voor een van beide partijen. Denk maar eens aan het koekoeksjong dat de rechtmatige bewoners van het nest eruit werkt. Stichting Het Zeeuwse Landschap organiseert dit jaar de Week van het Landschap in een van onze oudste en bekendste terreinen: de Yerseke Moer. De natuur in dit Middeleeuwse landschap geeft meer dan voldoende aanknopingspunten om eens met het thema "Ik kan niet zonder jou" aan de slag te gaan. Uitvalsbasis daar bij is de prachtige 'Sequoiahof' in Vlake, beschikbaar gesteld door de familie De Koeijer. In het openingsartikel van Chiel Jacobusse kunt u meer lezen over het thema van de Week van het Landschap, de Yerseke Moer en het programma van deze week. Een apart activiteitenoverzicht is opgenomen. Behalve in het openingsartikel besteden we aandacht aan het thema "Ik kan niet zonder jou" door in een apart gekleurd kader op een vijftal bladzijden een bepaalde relatie tussen twee organismen centraal te stellen. We hopen dat al deze informatie u enthousiast zal maken voor dit thema, zodat we u in de laatste week van september mogen ontmoeten in de 'Sequoiahof' De redactie wenst u met dit nummer van 'Zeeuws Landschap' weer veel genoegen! Drs. J. Karkdijk is eindredacteur van 'Zeeuws Landschap' Foto voorzijde: Rups van de astermonnik op de bloemen van de zulte of zeeaster. (Chiel Jacobusse)

Zeeuws Landschap | 2002 | | pagina 2