de kreek, als laagste punt van de polder, via drains en afwaterende sloten, opgevuld geraakt met slib van de aangrenzende akkers. Doordat dit ook nog eens slib betrof dat rijk is aan stikstof en fosfaat, door de bemesting van de landbouwpercelen, was de kreek niet alleen behoorlijk ondieper geworden, maar was de weke bodem ook erg voedselrijk. Een dergelijke situa tie komt de helderheid en kwaliteit van het kreekwater niet ten goede. Afgelopen winter is daarom het gehele beheersgebied van Het Zeeuwse Landschap uitgebag gerd, en is de 20.000 m3 vrijkomende baggerspecie opgeslagen in twee tijdelijke depots. Natuurbeelden Een meer natuurlijk waterpeil regiem betekent dat er vanaf het voorjaar periodiek kale slikveldjes zullen ont staan, die ideaal voedselgebied vormen voor bijzondere broedvogels als kluut en misschien wel kleine plevier. Hoogst waarschijnlijk zal het kreekwater straks weer, na vele troebele jaren, helder zijn, waardoor waterplanten tot ontwikkeling kunnen komen en zichtjagers als bij voorbeeld visdief wederom stekelbaarsjes in de polder kunnen vangen. De oppervlakte moerassig grasland zal toenemen, waardoor de thans nog in beperkte mate aanwezige moerasvegetatie met soorten als geknikte vossestaart, zomprus, pinksterbloem, moeraswalstro, watermunt, watertorkruid en rode waterereprijs zal uitbreiden. Bovendien zal een grotere oppervlakte vochtig gras land hogere aantallen weidebroedvogels als kievit, tureluur, scholekster en slobeend betekenen. Door her stel van oorspronkelijk aanwezige laagten en een hoger waterpeil zal de landschappelijke variatie van de Baarzandse Kreek toenemen. Vanaf een straks veel rustigere N58 zal dit beeld te aanschouwen zijn. Voor de financiering van dit natuurproject heeft Het Zeeuwse Landschap, naast een eigen bijdrage, gebruik gemaakt van subsidies die beschikbaar gesteld zijn door de Stuurgroep Natuurherstel Westerschelde, en door het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, in het kader van het Overlevingsplan Bos en Natuur. Dr. G.J.C. Buth is hoofd grondzaken en projecten van Het Zeeuwse Landschap. Baarzandse Kreek. (Jan Karkdijk) Peilbeheer In de praktijk betekende de invoering van een eigen peilbeheer in de Baarzande, althans in het gedeelte van Het Zeeuwse Landschap, dat de kreek afgekoppeld moest worden van het landbouwkundige afwaterings systeem van de omgeving. Hiertoe zijn, in afstemming met het Waterschap Zeeuws-Vlaanderen en de Provincie, twee nieuwe randsloten gegraven, zijn enke le op de kreek afwaterende sloten omgeleid of afge damd, en heeft het waterschap een regelbare stuw in de kreek geplaatst, daar waar het eigendom van de Stichting ophoudt. Enkele gedeelten opgehoogd oever land zijn, of worden weer verlaagd, zodat moerassig grasland tot ontwikkeling kan komen, en een geheel verland gedeelte van de kreek wordt weer uitgegraven. Waterkwaliteit Een ander belangrijk uitgangspunt bij de herstelwerk zaamheden was om de waterkwaliteit van de kreek te verbeteren. Oorspronkelijk was de kreek dieper, en had een zandige bodem. Echter, door de eeuwen heen was Baarzandse Kreek. (Jan Karkdijk)

Zeeuws Landschap | 2002 | | pagina 7