9 Het is een patroon dat in de insectenwereld vaker voor komt: naarmate een soort noordelijker voorkomt is de binding aan een zilt milieu sterker. Overigens geldt een soort als de kweldergifoog overal in zijn verbrokkelde verspreidingsgebied als zeldzaam. Onzekerheden Over het hoe en waarom van het wel of niet voorko men van dazen is eigenlijk maar weinig bekend. Waarom valt de grens van het voorkomen van de langs- prietregendaas ongeveer samen met de grens van het dekzand in Zeeuws-Vlaanderen? Hoe komt het dat de rugstip-goudoogdaas in Zeeland beperkt is tot een tamelijk klein gebied ten westen van Goes? En om niet meer te noemen: Klopt het dat ook de gewone langs- prietdaas in Zeeland vrijwel alleen vlakbij de kust gevonden wordt? Al deze intrigerende vragen zijn voer voor ecologen. De tabel geeft aan wat we momenteel weten over de verspreiding in Zeeland van deze hinderlijke, maar o zo interessante vliegen. Zeker is dat er ook in dat opzicht nog heel veel te ontdekken valt. De verspreidingsgegevens in de tabel zijn verzameld met hulp van Bob van Aartsen, Ron Brouwer, Lucien Calle en Sandra Dobbelaar. Theo Zeegers heeft collectie- en foto- materiaal beschikbaar gesteld voor de aquarellen en een aantal determinaties gecontroleerd. Aan allen hartelijk dank. Dhr. M. Jacobusse is hoofd externe betrekkingen van Het Zeeuwse Landschap. Tabel Soort Schouwen- Duiveland Tholen/Sint- Philipsland Noord- en Zuid-Bevel. Walcheren Zeeuws- Vlaanderen Stip-goudoogdaas Chrysops viduatus X X Gew.goudoogdaas Chrysops relictus X X X X X Langsprietdaas Heptatoma pellucens X X X Langsprietregendaas (Haematopota italica) X Gewone regendaas (Haematopota pluvialis) X X X X X Diksprietregendaas (Haematopota crassicornis) X X Zilte regendaas (Haematopota bigoti) X X X Grijze regendaas (Haematopota subcylindrica) X Kweldergifoogdaas (Atylotus latistriatus) X X X Zilte knobbeldaas (Hybomitra expollicata) X X Rosse knobbeldaas (Hybomitra ciuriai) X X X Gouden knobbeldaas (Hybomitra distinguenda) X Veenknobbeldaas (Hybomitra muehfeldi) X X Bosknobbeldaas (Hybomitra bimaculata) X Grijze runderdaas (Tabanus autumnalis) X X X X X

Zeeuws Landschap | 2002 | | pagina 9