rZTTTT^T u\DSCHAP< Herstelmaatregelen in de Baarzandse Kreek 6 Door Gert-Jan Buth In ons nagenoeg geheel gecultiveerde en intensief onderhouden Nederland behoren natuurgebieden stabiele oases van rust te zijn. Bulldozers, kranen of tractoren met grondkarren passen hier niet. Toch kun je de laatste jaren deze grote apparaten ook in natuurgebieden nogal eens in actie zien. Het bijbe horende bouwbord langs de weg geeft dan geruststellend aan dat het gaat om een natuurproject, in plaats van een nieuwe weg of bedrijventerrein. Zo'n herinrichtingsproject is ook in uitvoering in de Baarzandse Kreek, tussen Breskens en Groede. bied met vele vertakkingen. In 1613 werden de dijken hersteld en kwam de Oude Groedsche Polder weer droog te liggen. Tot in de jaren vijftig van de vorige eeuw bleef de Baarzande een grootschalig, weliswaar langzaam verlandend kreekgebied, dat 's winters gro tendeels blank stond. Landbouwkundige verbeteringen In de jaren vijftig zijn de eerste grootschalige aanpas- singswerken uitgevoerd om de landbouwkundige afwa tering van de polder te verbeteren en de mogelijkhe den voor landbouwkundig gebruik van de oeverlanden te verbeteren. Zo werd de Baarzande min of meer gekanaliseerd door het graven van een acht meter brede watergang door het kreekgebied. De vrijkomen de grond werd gebruikt om de laaggelegen oeverlan den op te hogen. Ook in de jaren daarna voerden grondeigenaren regelmatig omvangrijke ophogings- en egalisatiewerkzaamheden uit, totdat begin jaren tachtig de planologische beschermingsmaatregelen zo sterk geworden waren dat de gemeente Oostburg hier tegen begon op te treden. In de jaren zestig deed de gemeente Breskens nog mee met het dichtstorten van de kreek, door een kreekarm bij Kruisdijk als vaste vuil stortplaats te gebruiken. Aannemers combinatie: 'n8proj( Landbouw in**** Natuurontwikkeling en Joggeren Baarzandse Kreek tósSï- -C ARfAms j p- Schilder BV~ de Feijier Het bouwbord langs de N58. (Jan Karkdijk) Het mooiste overzicht van de Baarzandse Kreek heb je vanaf de N58, de rijksweg naar of van Breskens. Het kreekgebied, met reliëfrijke oeverlanden, rietkragen en enkele meidoornheggen, slingert enkele kilometers de Oude Groedsche Polder in, en eindigt in de verte bij het silhouet van Groede; Zeeuws-Vlaanderen op zijn fraaist. De Baarzande Het brede oostelijke deel van het kreekgebied, zo'n 32 hectare, is eigendom van Het Zeeuwse Landschap. De Baarzande is als kreekrestant gehandhaafd bij de eerste bedijking van de Oude Groedsche Polder in de 12e eeuw, waarschijnlijk als natuurlijk afwateringssysteem. Tijdens de Tachtigjarige Oorlog werden de dijken van deze polder uit strategisch oogpunt bewust doorgesto ken. In de jaren dat de polder onder de directe invloed van getijdenwater stond, is de oorspronkelijke Baarzande uitgeschuurd tot een omvangrijk krekenge- Reservaatsgebied In de jaren tachtig van de vorige eeuw werd de Baarzandse Kreek als aan te kopen reservaatsgebied aangewezen en begon Het Zeeuwse Landschap hier de eerste hectaren in eigendom te krijgen. Recent heeft de Stichting nagenoeg het gehele oostelijk deel van het kreekgebied in beheer gekregen. Doordat het nu een aaneengesloten eigendom is, kon begonnen worden met waterbeheerskundige herstelmaatregelen. Uiteindelijk kan hier straks, vanaf eind dit jaar, een geheel op de natuur afgestemd waterpeilbeheer inge steld worden. De Baarzande had namelijk tot voor kort nog steeds, ondanks dat het als natuurgebied bestemd is, een landbouwkundig gericht peilbeheer, met een extra lage waterstand in de winter, en een iets hogere, gefixeerde waterstand in de zomer. In een natuurlijke situatie verloopt het waterpeil gedurende het jaar net andersom, en kan het peil bovendien tussentijds sterk fluctueren.

Zeeuws Landschap | 2002 | | pagina 6