Stellers eidereend. (P. Meininger) Winter De wintermaanden zijn er om volop te genieten van de duizenden ganzen (maximaal 60.000 grauwe ganzen) die in en rond het gebied zitten, in sommige jaren verstoord door een overvliegende zeearend. Van de rondjagende slechtvalken hebben de ganzen weinig of geen last, dit is wel anders voor de duizenden eenden zoals smienten, wintertalingen en pijlstaarten. Fraters, oeverpiepers en andere overwinterende zangvogels moeten dan weer op hun hoede zijn voor de steeds aanwezige smeilekens en blauwe kiekendieven. Ook in deze periode zijn er nog vogelsoorten te zien die elders in Nederland te boek staan als zomervogels zoals: bruine kiekendief, kleine zilverreiger, kluut, groenpootruiter en zwarte ruiter. De observatiepunten De nummers voor het observatiepunt correspondeert met het nummer op het kaartje. 1. Baalhoek Komend vanaf het westen volgt men de dijk en net voor het dorpje Baalhoek in de Kruispolder is er een parkeer plaats. Hier is een trap om over de dijk te komen. Dit is de plek om in het najaar en in de winter honderden bonte strandlopers samen met enkele drieteenstrandlo- pers, steenlopers en andere steltlopers te zien. Als je van hieruit over de vaargeul kijkt, zie je in de verte de Plaat van Valkenisse liggen met in de zomermaanden duizen den ruiende bergeenden en af en toe een zonnende zeehond. Op deze locatie (nabij het strekdammetje) broedt regelmatig een strandplevier. 2. Gemaal van Paal Verder langs de dijk naar het oosten, staat aan de rech terzijde van de weg het pompgebouw van het Gemaal van Paal; recht tegenover is er weer een trap de dijk op. Ook hier weer verschillende steltlopers zoals kluut, zwar te ruiter en oeverloper. In de wintermaanden zie je langs de randen van de voorliggende geul duizenden smienten en honderden pijlstaarten. Regelmatig wordt hier in de periode van augustus tot december een ijsvogel gezien. Kijk vooral goed met de telescoop alle obstakels af om een slechtvalk te zien zitten. In augustus en september heb je op deze locatie ook kans op een visarend. Direct ten westen van het gemaal ligt een van de territoria van de graszangers. De baltsroep is vanaf de dijk te horen. 3. Het graszangerschor Enkele honderden meters ten oosten van het dorpje Paal is aan de linkerkant van de weg de mogelijkheid de auto te parkeren en met behulp van een overstapje de moge lijkheid om over de afrastering te komen. Indien je hier een stukje over de dijk loopt, maak je goede kans op enkele zingende graszangers. Ook blauwborst, rietzanger en rietgors behoren tot de broedvogeis. Zo af en toe wor den er hier gedurende de wintermaanden groepjes heen en weer vliegende grauwe gorzen waargenomen. De laat ste jaren is het aantal waarnemingen echter zeer beperkt. 4. De plasjes Een kilometer na Emmadorp en circa twintig meter na de eerste zijstraat (de Vercauterenweg) is er een overstapje over het prikkeldraad. Hier heei voorzichtig over de dijk gluren, want net achter de dijk liggen verschillende ondiepe plasjes die heel geschikt zijn voor foeragerende steltlopers zoals groenpootruiter, kluut, wulp en eendens oorten zoals wintertaling, slobeend en krakeend. 5. Kijkhut Weer verder en bij de eerste weg links (heeft een scherpe hoek) kun je de dijk oprijden tot vlak bij de kijkhut. Op en nabij de parkeerplaats zitten tijdens de trektijd regel matig tapuiten; in 1997 zelfs een woestijntapuit. Boven op de kijkhut heb je een prachtig uitzicht over de schor ren en vooral bij hoogwater is dit een uitgelezen plek om vogels te kijken. Veel vogels trekken zich met hoogtij terug op de ietwat hoger liggende begraasde delen in de omgeving van de kijkhut. Roofvogels (af en toe een veld- uil) zijn te zien vanuit de hut. Ook het aan de rechterzij de gelegen Sieperdaschor is de moeite waard om goed te onderzoeken. Vooral nu het gebied na de uitvoer van werkzaamheden in 2002 nog natter is geworden.

Zeeuws Landschap | 2002 | | pagina 15