w, ij mensen kunnen praten. Da's makkelijk! Zo kun je aan je moeder vragen wanneer jullie gaan eten. OF je kunt aan je vrienden vertellen wat je gisteren gedaan hebt. En als je iemand iets wilt vertellen die ver weg woont, kun je via de teleFoon met elkaar praten! Dieren kunnen op die manier niet praten. Hoe laten ze dan weten dat ze honger hebben, verlieFd zijn oF een plaats weten waar veel eten is? Door Carolien van de Kreeke - Abrahamse traUfes: Adri Karman Geluiden De meeste dieren kunnen door middel van geluiden met elkaar praten. Als een hond of kat boos is, gromt de hond, de kat blaast gemeen. Een vrolij ker geluidenvoorbeeld komt van ooievaars. Als er een ooievaar terug op het nest komt, wordt hij door de anderen met snavelgeklepper begroet. Sprinkhanen maken geluiden door met achtervleugels over elkaar te wrijven. In het voorjaar tjirpen de mannet jes als ze voor hun holletje zitten. Daarmee lokken ze een vrouwtje, en zeggen ze tegen andere mannetjes "Hier zit het nest, en de kievit vliegt even later fit weg! Gefopt! Een ijsvogel speelt ook een beetje toneel als hij een vrien dinnetje probeert te verleiden. ik al, dus blijf uit de buurt!" Ook vogels lokken een vrouwtje en geven hun eigen gebied aan door middel van geluid: het zingen. Kleuren Als vogels eenmaal een plekje en een vrouwtje hebben gevonden, krijgen ze jongen. Die jonge vogeltjes hebben eten nodig om te groeien. Als ze nog te klein zijn om dat zelf te zoeken, doen pa en ma vogel dat voor hen. Als ze met eten bij het nest komen, doen de jongen hun bekjes wijd open. Het rood van hun keeltjes zegt als het ware: "Lekker! Geef mij eerst!". Zilvermeeuwen hebben een bijzondere praattruc om eten te geven. De ouders eten alles wat ze vinden eerst zelf op. Op hun snavel heb ben ze een felrode vlek. Als een jong daartegen pikt, braakt vader of moeder het eten op. Geuren en kleuren Dieren praten ook met geuren. Denk maar aan honden. Als ze een rondje lopen, doen ze een plasje tegen bijvoor beeld bomen en hek jes. Zij zeggen zo tegen andere hon den "Dit is mijn gebied!" Salamanders gebruiken om te praten geuren én kleuren. De staart van het mannetje krijgt in het voorjaar een mooie blauwe kleur waardoor hij opvalt. Met die staart waaiert hij zijn geur naar het vrouwtje om haar te lokken haar eitjes in zijn gebied te leggen. Gebaren Een kievit praat ook door... toneel te spelen. Als er een rover vlak bij zijn nest komt, vliegt hij op, terwijl hij één vleugel slap houdt. De rover gaat er dan snel achteraan, omdat hij denkt dat de kievit makkelijk te pakken is door zijn verlamming. Op die manier zoekt hij niet meer naar

Zeeuws Landschap | 2002 | | pagina 18